• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://plus.google.com/https://www.facebook.com/insanveislam.org//posts
  • https://twitter.com/insanuislam
    
|| HOŞ GELDİNİZ ||
MAKALELER
EĞİTİM ve SUNUM DOSYALARI
VAAZ ARŞİVİ KATEGORİLERİ
DİYANET FETVALARI

UYKU ÂDÂBI

UYKU ÂDÂBI - GÜZEL ÖĞÜTLERLE DOLU BİR YAZI


UYKU ÂDÂBI

* Uyumak istediğin zaman yatağını kıbleye karşı ser. Meyyitin kabirde uzandığı gibi sağ yanın üzerine yat.

* Bil ki, uyku ölüm gibidir. Uykuya yattığında ölümü karşılamaya hazır ol! Tahâret üzere ol! Vasiyettin, başının altında hazır olsun. Günahlarından tevbe-istiğfâr ederek, eğer uyanırsan ma’siyete dönmemeye ve tüm mahlûkâta iyilik yapmaya azmederek uyu. Kabre, tek başına gireceğini, seninle sadece amellerinin bulunacağını, çaba ve gayretine göre karşılık bulacağını hatırında tut!

* Uyku, hayatın kesintiye uğramasıdır. Sağlığına uygun olmaması durumu hariç rahat yatakta uyku çekmek için kendini zorlama.

* Bil ki: Gece ve gündüz 24 saattir. Gece ve gündüz, uykun 8 saatten fazla olmasın! Mesela 60 sene yaşarsan ondan 20 seneyi zayi etmek sana yeter. O da ömrünün 1/3’üdür.

* Uyurken, dişlerini fırçala ve abdest al! Gece namazına veya sabah namazından önce kalkmaya azimli ol! Gece yarısı 2 rek’at namaz, hazinedir. İhtiyaç duyacağın günler için hazineni çoğalt. Öldüğünde dünya hazineleri işine yaramaz.

* Uyuyacağın zaman de ki: Ya Rabbi! Senin adını anarak yanım üzere yattım, yine senin ismini anarak kaldır. Allahım, kullarının diriltildiği gün beni azabından koru. Allahım! senin ismini anarak yaşar ve ölürüm. Allahım! Bütün insan ve canlıların şerrinden sana sığınıyorum. Benim Rabbimin yolu doğru yoldur. Ya Rabbi! Sen ilksin, senden evvel hiç birşey yoktur. Sen, sonsun; senden sonra kimse olmayacaktır. Ya Rabbi! Sen zahirsin; senin fevkinde hiçbir şey yoktur. Sen bâtınsın; senin dûnunda hiçbir şey yoktur. Borcumu ödememde bana yardım et! Beni fakirlikten kurtar.

* Ya Rabbi! Beni, Sen yarattın, Sen öldüreceksin. Hayatım ve ölümüm senindir. Eğer öldürürsen bağışla onu; eğer yaşatırsan salih kullarını yaşattığın gibi yaşat!

* Senden dinim, dünyam ve âhiretim için af ve âfiyet istiyorum. Ya Rabbi! Sevdiğin saatlerde beni uyandır. Sana en sevimli gelen amelleri bana yaptır. Sana yaklaştıran şeylere beni yaklaştır; senden uzaklaştıran şeylerden uzaklaştır.

* Sonra âyete’l-kursi, amenarrasulü, ihlas, muavvizeteyn ve tebârekeyi oku.

* Böylece Allah’ı zikrederek uykuya başla. Bunları yapan, ruhu ile arşa yükselir. Uyanıncaya kadar ölüm hariç emandadır.

* Uyanınca da tertipli olarak geri kalan ömrüne devam et! Devamlılık zor mu geldi: hastanın şifa için tedaviye sabrettiği gibi sabret!

* Yüz yıl yaşasan bile sonsuz kere sonsuz olan ahirete göre ömrün kısalığını düşün. Yirmi sene rahat etmek için karşılaştığın meşakkat ve zilletlere nasıl bir ay veya bir sene sabrediyorsun da sonsuz olarak rahat edeceğin âlem için tahammül etmezsin?

* Uzun emellerin olursa işin ağır olur. Ölümü yakın gör. Kendi kendine de ki: Bu günün meşakkatine tahammül edeceğim, kim bilir belki gece ölürüm; geceye katlanacağım, belki yarın ölürüm.

* Ölüm, özel bir vakit ve özel bir hâlde hücuma kalkmaz. Onun taarruzundan önce hazırlık yapmak, dünya için hazırlık yapmaktan evladır.

* Biliyorsun ki, bu dünyada az bir süre kalacaksın. Belki ömründen bir gün kaldı. Belki de bir nefes. Bunu her gün kalbinde ölç biç. Gün be gün kendini Allah’a taate alıştır.

* Eğer böyle yaparsan ölüm anında sonu olmayan bir sevinç yaşarsın.

www.insanveislam.org

Kaynak: Ebû Hâmid Muhammed el-Gazâlî, Bidâyetu’l-Hidâye, c. 1, s. 43-44

Mütercim: Nail ÇAM

Paylaş |                                         Yorum Yaz - Arşiv   
284 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1445
Toplam Ziyaret1266461
Anlık
Yarın
10° 13° 8°