• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://plus.google.com/https://www.facebook.com/insanveislam.org//posts
  • https://twitter.com/insanuislam
  
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Nişan Konuşması ve Nişan Duası

Nişan Konuşması ve Nişan Duası

Kıymetli misafirlerimiz,

Canımız ciğerimiz evlatlarımız olan ……………. ile ………………’in nişan törenlerine katıldığınız için …………. ve …………… ailesi adına ve şahsım adına hepinize hoş geldiniz der, saygılar sunarım.

Kıymetli misafirlerimiz, nişan töreni; evlatlarımızın aile olabilmelerinin temel taşını oluşturur. Aile binasını ayakta tutan harç da, sevgi ve ilgidir.

AİLE = Birbirine muhtaç olan, birbirine  destek  olan, birbirine  güvenen demektir.  Ailenin temel elementleri eşlerdir. Tıpkı oksijen ve hidrojenin birleşerek suyu oluşturduğu gibi kadın ve erkek de aileyi oluşturur. Aile işlevi açısından aynı su gibidir. Çünkü su her şeye hayat verir aile de topluma  hayat verir. Aile insan varlığının devamının kaynağıdır.

Rabbimiz ailenin iki sütunu iki direği olan  kadın ve erkek için Allah her ikisine de farklı  yetenekler bahşetmiştir. Bunun anlamı Kadın ve erkek birbirinin yerini tutmayan eşlerdir. Evet, eştirler fakat birbirinin yerini tutamazlar. Bir çift ayakkabıdan örnek verecek olursak ayakkabılar birbirinin aynıdır, eşidir fakat eşit değil. Niye? Çünkü sağ ayakkabıyı sol, sol ayakkabıyı da sağ ayağınıza giyemezsiniz. Biri diğerinin yerini tutmaz. Bu sebeple sakın ha üstünlük taslamayın. Eşsiniz ve farklı görev ve sorumluluklarınız var.

Şimdi gelelim evliliğin sırrına… Sevgili dostlar evliliğin sırrı paylaşmaktır. İnsan niçin evlenir sorusuna verilecek en güzel cevap belki de paylaşmak içindir. Çünkü hayat tek düze değildir. Aynı deniz veya okyanus gibidir hayat. Hayat denizinde de bazen fırtınalar, tayfunlar kopar. Hatta tusunamiler olur. Devasa dalgalar gibi devasa problemlerle karşılaşırız. Nasıl ki denizlerde kopan fırtınada kaptanlar sığınacak emin limanlar ararlar, hayat denizinde çıkan fırtınalarda sığınılacak en emin liman ailedir. Hani paylaşmak dedim ya, işte o. Sevinçleri, neşeleri bayramları paylaşmak. Aynı zamanda hüzünleri, kederleri, acıları, matemleri paylaşmak.

Unutmayın ki; sorumluluk ve paylaşma duygunuz olursa, mutluluk duygunuz da olur.

Yine unutmayın ki; insan ekmekle doyar, emekle büyür, sevgi ile yaşar. Sevgi, varlığın yaratılış sebebidir. Hepimiz Rabbimizin sevgisinin eseriyiz. Rabbimizin bizlerden esirgemediği sevgiyi siz de başkalarından özellikle de eşinizden ve çocuklarınızdan esirgemeyin.

Aklınızın en zirve yerine şunu yazın. Aile binasını ayakta tutan harç, beton, çelik sevgi ve inançtır. Sevgi fukarası olmayın sevginizi paylaşmaktan korkmayın biter diye. Korkmayın paylaşılan sevgi azalmaz tam aksine sevgi öyle bir şeydir ki paylaşıldıkça artar ve çoğalır.

Ve sevginiz pazarlıksız olsun. Şöyle yaparsan severim, böyle yaparsan sevmem demeyin. Deyin ki seni sen olduğun için seviyorum. Bunu diyebilmek için ille de severek evlenmeniz gerekmiyor. Evlendiğiniz için de sevebilirsiniz ve sevmelisiniz. Bir laz atasözü der ki: Sevduğuni alamaysan, alduğuni sevecesun…. :))

Sevginiz kuru kuruya bir laf olarak kalmasın. Sevginiz hayatın içinde olsun. Yani sevginizi ispat edin. Nasıl mı? Sevginin ispatı ilgidir. İlgilenin. İlgilendikçe tanıyacaksınız. Erdemli ve şahsiyet sahibi insanlar tanıyıncaya kadar değil tanıdıkça severler. Seven ve sevilen olurlar.

Kıymetli misafirlerimiz, nişan töreni; evlatlarımızın aile olabilmelerinin temel taşını oluşturur. Aile binasını ayakta tutan harç da, sevgi ve ilgidir. ………… ve ……….. kardeşime diyorum ki; sevginizi paylaşmaktan korkmayın, birbirinize karşı yapmış olduğunuz hataları, hiçbir zaman sevginizden ve birbirinize duyduğunuz ilgiden üstün tutmayın.

Şunu unutmayın ki; sevgi ve ilgi, nişanlılık döneminde ve sonrasında göreceksiniz ki, aranızda doğabilecek sorunların tek ilacıdır.

Yüce rabbim; insanlara olan sevgisi nedeniyle, insanları, yarattığı bütün canlılarda üstün olarak yaratmıştır. Şanı yüce, yüceler yücesi Allah, sizlerin birbirinize olan sevgisini sonsuza kadar daim eylesin.

Şimdi …………….… Ailesi adına ……………… Bey  ile, kızımızın babası …………………Beyi sahneye davet ediyorum. Birlikte yüzüklerimizi takacağız. Bu yüzüklerin sizlere ve her iki aileye hayırlar getirmesini diliyor, nişan töreninizin mübarek olmasını yüce rabbimden diliyorum.


Elhamdü lillâhillezî kâle fî kitâbih:

"Ve enkihul eyâmâ minküm ves sâlihıyne min ıbâdiküm ve imâiküm. İy yekûnû fükarâe yügnihimüllâhü min fadlih. Vallâhü vâsi’un alîm"

Ves salâtü ves selâmü alâ seyyidinâ Muhammediv ve alâ âlihî ve sahbihî ecmeıyn.

Allâhümmec’al hâzel akde meymûnev ve mübârakev ve mühtârâ. Vec’al beynehümâ ülfetev ve muhabbetev ve karârâ. Ve lâ tec’al beynehümâ nefratev ve fitnetev ve firârâ.

Allâhümme ellif beynehümâ kemâ ellefte beyne Âdeme ve Havvâ.
Ve kemâ ellefte beyne Muhammedin (SAV) ve Hatîcetil Kübrâ.

Ve kemâ ellefte beyne Aliyyin (RA) ve beyne Fâtımetüz Zehrâ.

Allâhümme eğtı lehümâ veleden sâlihâ, ve rizkan vâsiâ, ve umran tavîlâ.

Allâhümme rabbenâ heblenâ min ezvâcinâ ve zürriyyâtinâ, kurrate eğnüniv vec’alnâ lil müttekıyne imâmâ.

Yâ rabbel âlemîn!

Senin emrine, Rasülü’nün sünnetine uymak amacıyla; hayatlarını birleştirme yolunda ilk adımlarını atmış bulunan bu kardeşlerimizin dünya ve ahiretlerini ma’mur eyle ya rabbi.

Kendilerine bol rızıklar, hayırlı evlatlar ve huzur dolu bir hayat nasip eyle ya rabbi.

Ve en önemlisi de bundan sonraki hayatlarında senin sevdiğin ve razı olduğun aileler zümresine dahil eyle ya rabbi.

Hz.adem ve Havva arasında, Hz. Muhammed ve ve Hz. Hatice arasında nasıl bir huzur ve muhabbet ihsan eylediysen, aynı huzur ve muhabbeti bu genç kardeşlerimize de nasip eyle ya rabbi.

Evlatlarını gelin ve damat görme şerefine erecek olan her iki aileyi de iki cihanda aziz eyle ya rabbi.

El açıp amin diyen kardeşlerimizi de aynı duygulara erişmeyi nasip eyle ya rabbi.

Hayırların fethi, şerlerin def’i, ümmet-i Muhammed’in sıhhat ve selâmeti için Allah rızası için El- FATİHA.

 

1125 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam567
Toplam Ziyaret1319048
Anlık
Yarın
30° 32° 23°