• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI
Mehmet CÖMERT
mcomert34@gmail.com
KIBLESİ SOFRA OLANLAR
15/03/2021

İslam, hayatın her alanında vasat ve mutedil olanı tavsiye etmiştir. Aşırılık ibadetlerde dahi hoş görülmemiştir. Hz Peygamber efendimiz (sav), bedene meşakkat getirecek şekilde ibadet etmek isteyenlere izin vermemiş, bedenin de insan üzerinde hakkı olduğunu belirtmiştir.

Bugün insanlığın gerek bedenen gerekse ruhen çektiği acıların değişik sebepleri olsa da, bedensel hastalıkların çoğunun baş sebebi aşırı yemektir. Aşırı yemek bedene, açgözlülük ve aşırı yeme hırsı da ruha zarar verir.

Bugün dünyadaki saldırı ve hukuksuzlukların temel sebebi insanın sınır tanımayan arzu ve iştahlarıdır. Sofrada eline ve ağzına sahip olamayıp onlar üzerinde kontrolü sağlayamayan kişinin diğer konularda da hakimiyeti koruyamayacağı bellidir.

Denilmiş ki; çok yemekte altı kötülük var:

1-Alah korkusunu kalpten çıkarır.
2-İnsanlara acıma duygusunu zayıflatır. Çünkü tok bir insan her kesi kendisi gibi tok zanneder.
3-Tok insana ibadet ağır bir iş olarak görünür.
4-Tok insanın kalbine vaaz ve öğüt tesir etmez.
5-Tok insanın verdiği öğüt etki etmez. (Şimdi biz hocaların vaazlarının neden etkili olmadığını anladım.)
6-Tokluk değişik hastalıkların baş sebebidir. Bütün hastalıklar ağızdan içeri girer. İnsan kendi mezarını dişleriyle kazar.

Hz Mevlana, midesine düşkün kimseler için, "kıblesi sofra olanlar" nitelemesini yapar ve şöyle der:
"Cebrail'in kıblesi Sidre; ârifin kıblesi vuslat nuru; aklın kıblesi hayâl, zahidin kıblesi Allah; tamahkârın kıblesi ise altınla dolu torbadır."

Hz Pir, iştah ve arzularına yenik düşenlerin uğradıkları akıbeti ise bir temsili kıssa ile anlatır:

"Belki işitmişsindir; Hindistan'da bir ârif, dostlarından beş-on kişinin, uzun bir yolculuktan aç vaziyette geldiğini gördü ve onları şöyle ikaz etti: "Muhakkak ki çok açsınız. Fakat ne olursa olsun dostlar; Allah aşkına sakın fil yavrusu yemeyiniz. Şimdi gideceğiniz bu tarafta bir fil yavrusu vardır. Benim öğüdümü candan, gönülden dinleyin de, sakın o fil yavrusuna dokunmayın. Çünkü anaları pusuya yatmış, onları gözetlemektedir.

Öğüt veren kişi bunları söyledikten sonra gitti.

Yolcular o uzun yolda çok acıktılar. Ansızın; yolda yeni doğmuş, semiz bir fil yavrusu gördüler. O fil yavrusunun üstüne azgın kurtlar gibi üşüştüler. Onu kestiler, pişirdiler ve yediler.

Yol arkadaşlarından birisi, fil yavrusunun etinden yemedi. Arkadaşlarına da yememeleri için öğüt verdi. Çünkü, yolda kendilerine öğüt veren kişinin sözleri onun hatırında idi.

Fil yavrusunu yiyenlerin hepsi uzanıp yattılar, uykuya daldılar. O aç adam ise, sürüyü bekleyen çoban gibi uyanıktı. Birazdan, birdenbire korkunç bir filin geldiğini gördü. Fil, önce o uyumayan bekçiye doğru koştu. Onun ağzını üç defa kokladı; ağzından filin yavrusunun kokusu gelmiyordu. Bir kaç kere etrafında döndü, dolaştı sonra gitti. Onu incitmedi. Sonra, uyuyanların ağızlarını kokladı. Onların ağızlarından yavrusunun kokusu geliyordu. Fil de hemen onları paraladı, öldürdü."

Celaleddin-i Rumi, anlattığı bu hikâyeyi şöyle açıklar:

"Ağzındaki haram lokma kokusu, hileciyi rezil eder."

"Bizim ağzımızdaki iyi kokular da, kötü kokular da göklere yükselmektedir."

Nitekim âyet-i kerîmede şöyle buyurulur:

"...O'na ancak güzel sözler yükselir (ulaşır). Onları da Allâh'a amel-i sâlih ulaştırır..." (Fâtır, 10)

"Ey gafil! Sen uyuyorsun; fakat, yediğin veya işlediğin bir haramın kokusu, şu gökyüzüne yükselir durur. Senin çirkin, kötü nefeslerinle birlikte o haram kokusu göklere yükselir. Gökyüzünde o kokuları kontrol etmekle vazifelendirilmiş olan meleklere kadar gider.

Kibir kokusu, hırs kokusu, tama' kokusu, şehvet kokusu, söz söylerken soğan kokusu gibi duyulur. Ağzı kokan kişi;

«Ben, ne zaman soğan yemişim? Ben soğandan da sarımsaktan da titizlikle sakınırım.» diye yemin bile etse; o yemin ederken pis kokan nefesi, onun ayıbını meydana çıkarır ve yanında oturanların burunlarına vurur. Sonunda, o kötü kokular yüzünden, ettiği duâlar reddedilir ve gönlün yanlış adım attığını dili ortaya koyar.

Ey gafil insan! Fil yavrusunu yiyen kişiler gibi sen de Allâh'ın kullarının etlerini yiyor, yani onları çekiştiriyorsun. Onların bulunmadıkları yerlerde hoşlanmayacakları vasıflarını söylüyor, günaha giriyorsun.

Ey insanlar! Aklınızı başınıza alın; sizin ağzınızı koklayan Allah'tır. Temiz olandan, doğru olandan başka, o muayeneden kim canını kurtarabilir?

Yazıklar olsun o kişiye ki, mezarda onun ağzını koklayacak olan ya Münker'dir veya Nekir!" (Mesnevî, III/69-158).

Çok yemek, hayvanlara ait bir vasıftır. Melekler ise maddi gıdalarla beslenmezler. O halde çok yiyip hayvanlara benzemek ile az yiyip meleklere benzemek arasında bir tercih yapmalıyız. Ne yazık ki bugün biz Müslümanlar çok yiyor ama az okuyor ve düşünüyoruz. Ve maalesef bu kötü alışkanlığa Hz Peygamber(sav)den hemen sonra düşüldüğü anlaşılıyor. Hz. Aişe (ra) validemiz şöyle diyor: "Hz. Peygamber'den sonra icat edilen ilk bidat, doyasıya yemek yemektir." (İmam Gazzali, İhya, 3/86)417 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

RAMAZAN BİR MEKTEPTİR - 13/04/2021
RAMAZAN BİR MEKTEPTİR
NEBEVÎ ÖĞÜTLER - 17/02/2021
NEBEVÎ ÖĞÜTLER
DERVİŞE SORULAR - 12/01/2021
DERVİŞE SORULAR
NAMAZ VAKİTLERİNİN ANLAM ve HİKMETLERİ - 11/12/2020
NAMAZ VAKİTLERİNİN ANLAM ve HİKMETLERİ
KÂİNAT KİTABINDAN BİR AYET - 13/11/2020
KÂİNAT KİTABINDAN BİR AYET
BALIK BAŞTAN KOKAR - 12/10/2020
BALIK BAŞTAN KOKAR
İMAN VE KÜFÜR PENCERELERİNDEN ÖLÜME BAKIŞ - 10/09/2020
İMAN VE KÜFÜR PENCERELERİNDEN ÖLÜME BAKIŞ
ŞEHVET ATEŞİNDEN KORUNMANIN YOLU - 10/08/2020
ŞEHVET ATEŞİNDEN KORUNMANIN YOLU
MODERN CAHİLİYE - 10/07/2020
MODERN CAHİLİYE
 Devamı
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam1189
Toplam Ziyaret2886123
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI