• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

ANASAYFA

Bilindiği üzere yeryüzünde en uzun çocukluk dönemi geçiren varlık insandır. Tabiattaki diğer canlılar doğar doğmaz tek başına var olabilme gücüne sahiptirler. Ama insanın, doğumundan itibaren uzun bir dönem bakıma ve gelişimini sağlayacak sürece ihtiyacı vardır. Nitekim Gazzalî’de bu durumun zorluğuna ve bu dönemdeki kazanımlarının kalıcılığına işaret etmek üzere çocuğun eğitimi, “taş üzerine yazı yazmak gibidir” benzetmesini yapmaktadır.
19.07.2016
Manevî değer yargılarının askıya alındığı bütün toplumlarda, ailenin iki temel direği olan anne ve babaya karşı saygı ve sevgi bağları yok olacaktır Toplumun çekirdeğini aile oluşturur. Bir toplumun geleceğini tahmin etmek ‘değerler’ açısından aile yapısına bakmakla mümkündür. Değerler; kültür ve topluma anlam veren ölçütlerdir.
19.07.2016
Bilindiği üzere, Hz. Muhammed (sav), Kur'ân-ı Kerim'de "âlemlere rahmet" olarak tanıtılmaktadır. Burada, O'nun tüm insanlık âlemi için bir rahmet vesilesi olduğu kadar, insanların dışındaki varlıklar alemi için de bir rahmet olarak gönderildiği anlaşılabilir. Nitekim O, kendisine iman eden bir grubun varlığından haberdar olduğumuz üzere, aynı zamanda cinlerin de peygamberidir.
19.07.2016
İnsanlar arasındaki ilişkileri sorunsuz veya en az sorunla yürütebilmenin belli bazı yol ve yöntemleri ile ilkeleri bulunmaktadır. Söz konusu ilkelerin izini din ve ahlâk öğretilerinde bulabileceğimiz gibi felsefe, sosyoloji, psikoloji, iletişim bilimi gibi, bilim alanlarında da bulabiliriz. Burada din-bilim ayrımına gitmeden insanlık tarihinde ulaşılmış olan ortak ilkelere kısaca göz atmak sanırız yeterli olacaktır. Kişiler arasında nasıl sağlıklı ilişkiler kurulabilir?
19.07.2016
Bir yerden geçerken onu gören çocuklar hemen ona doğru koşup etrafını sarardı. O da her biriyle ilgilenir, hallerini sorar, sevgilerine sevgi ve güler yüzle karşılıkta bulunarak onlarla ilgilenirdi. Allah Rasülünün bu sünnetini yaşatmak, geleceğimiz için çok önemlidir. Lütfen bu konuda Peygamberimize benzemeye çalışalım. Çocuklarımıza Resulullah’ı anlatıp sevdirerek onların gönüllerini “Gül”le bezeyelim. İnanın, koku sürünmek ve misvak kullanmaktan çok daha faziletlidir bu sünneti canlandırabilmek…
19.07.2016
Bilindiği gibi, İslâm’ın, önemle üzerinde durduğu konulardan biri de çalışmadır. İslâm, herkesin imkân ve şartlarına göreçalışıp hem kendisine, hem de topluma faydalı olmasını ister. Çalışmadığı için başkalarına el açmak zorunda kalan insanların toplumda başarılı olamayacağını söyler. Bunun içindir ki İslâm, cinsiyet farkı gözetmeden herkesi kendi imkânlarına göre farklı alanlarda çalışmaya teşvik eder. Çalışma ve başkalarına yardım etmenin bir ibâdet olduğunu söylemekten de çekinmez. Ancak böyle bir çaba ve çalışma sonucunda Müslüman, Hz. Peygamberin müjdesine nail olabilir.
19.07.2016
Kur’an-ı Kerim’de “büyük bir ahlâk üzere” olduğu bildirilen Sevgili Peygamberimiz, yine Kur’an’ın ifadesiyle “alemlere rahmet olarak” gönderilmiş ve insanlığa, örnek alacakları nice hayatî prensipler getirmiştir. Bunlar, sadece Müslümanlar için değil bütün insanlığın kurtuluşuna vesile olacak, onlara hayat verecek erdem yüklü prensiplerdir. Zira Allah Rasulü, insanları hidâyete ulaştırmak üzere gönderilmiş, rahmet ve merhamet kandili, kutlu bir elçidir.
19.07.2016
ÇOCUKLAR VE GENÇLERDE HEDEF BELİRLEME Geleceğimiz, yeni neslin eğitimi ve hayata hazırlanması çabalarında gizlidirNokta Bu çabalar kendimizi dışarıda tutup birtakım maddî fedakârlıklar ve sözlü yönlendirmeler değildirNokta Çocuklar ve gençlere samimi desteğimizi her aşamada göstermek, başardıkları zaman çabalarını övmek, başaramadıkları zaman kendi eksikliğimizi de konuya ilâve etmek gerekirNokta
19.07.2016
Çocuklukta verilen terbiye, sevinç, acı, mutluluk, sevgi, kıskançlık gibi yaşanan duygular; insan karakterini belirlemede, kişilik gelişiminde fıtrî yani yaratılıştan getirilen özellikler gibi önemli bir etkinliğe sahiptirNoktaTerbiyede âdet, alışkanlık ve heveslere dayalı uygulamalarda ısrar etmek yerine, pedagogların tespit ettiği terbiye metotları ve yüce dinimizin emir ve tavsiyeleri ışığında bir yol izlemek, yaratılışın korunmasını ve olumlu yönde gelişmesini sağlayacaktırNokta
19.07.2016
Çocuk ve şiir; masumiyetin ve saflığın iki önemli sembolüdür. Gül güzelliğinde iki değerimiz. Çiçek çiçek açılan sevinçlerimiz… Evimizin neşesi, gönlümüzün muhabbet bestesi hep onlardır. Dünyaya yeni bir pencere açmak, sıcak gülücükler saçmak için birer vesiledir… Dünyaya gelen bebekler kadar temiz olan şairin dilinden dökülen mısralar, bir de çocukları, çocukluğumuzu anlatıyorsa o zaman kulak kesilmek lâzımdır.
19.07.2016
 2 
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi6
Bugün Toplam165
Toplam Ziyaret2801664
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI