• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
     
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Mezhep değiştirmek caiz midir?

Mezhep değiştirmek caiz midir?

 

Müslümanlar asırlar boyu, dini hayatlarında çelişmezlik ve iç dünyalarında tutarlılık sağlamak için belli bir mezhebe bağlanmışlardır. Kişilerin muayyen bir fıkıh mezhebine bağlanması, anne babalarının mezhebi, yaşadıkları çevrenin tesiri ve aldıkları din eğitimiyle yakından alakalıdır.

 

Mezhepler dinin kendisi olmayıp, dinin yetkin müçtehit âlimlerce yapılmış sistematik birer yorumudur. Kişi sosyal çevresinin değişmesi, evlenme ve benzeri sebeplerle dini hayatında, mensubu bulunduğu mezhebinden dolayı bir takım zorluklarla karşılaşabilir. Böyle durumlarda veya hiç böyle bir durum olmasa dahi bir mezhepten diğerine geçilebilir. Bunun için yapılması gerekli olan özel bir işlem bulunmamaktadır. Kişi geçmek istediği mezhebin hükümlerini öğrenip uygulamak suretiyle mezhebini değiştirmiş olur.

 

Ancak mezhep değiştirmek isteyen şahsın bu kararını verirken iyice düşünmesi, şimdiye kadar bağlandığı mezhebin hükümlerini birden bırakmanın, psikolojisi ve iç dünyasında meydana getirebileceği olumsuzlukları göz ardı etmemesi uygun olur.

Aktif Ziyaretçi23
Bugün Toplam1786
Toplam Ziyaret2509702
EĞİTİM SUNUMLARI