• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Dürzîlik hakkında bilgi verir misiniz?

Dürzîlik hakkında bilgi verir misiniz?

 

Altıncı Fatımî halifesi Hâkim b. Emrillah’ın uluhiyetini öne sürerek İsmaililik’ten ayrılan, birçok kültür ve dinlerden öğelerin içerisinde yer bulduğu İslam dışı bir mezhep olan Dürzilik, Hamza b. Ali ez-Zevzeî’nin öncülüğünde 1071 yılından itibaren kurulmuştur.

 

Dürzîlik inancına göre mezhep mensupları ibadet etmekle mükellef olmayıp, bu İslam dışı inanış, Hakim b. Emrillah’ın ulûhiyetini kabul etmek, Hamza b. Ali ve onun yardımcılarının bu sistemdeki yerlerine saygı duymak ve farz kılınan yedi vasiyete bağlı kalmak gibi esaslara dayanmaktadır. Ahiret inancını inkar eden Dürziliğin, tarihte varlığından bahsedilen kutsal metinleri bilim dünyasının eline geçmiştir.

 

Dürzi inancında, Hakim’in bir gün tekrar dünyaya döneceği ve dünyayı ıslah edeceği inancı bulunmakta olup, Hakim’in gaybetinden sonra mezhebe giriş ve çıkışlar tamamen sona ermiş, böylece Dürzîlik kapalı bir mezhep hüviyeti kazanmıştır.

 

Haçlı seferleri esnasında Hristiyanları destekleyen Dürzîler Müslümanların tepkisini çekmiştir. Günümüzde Suriye, Lübnan ve Filistin bölgesinde olmak üzere yarım milyon civarında Dürzî bulunmaktadır.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam77
Toplam Ziyaret3115015
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI