• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Rüyasında orgazm olan kadının gusletmesi gerekir mi?

Rüyasında orgazm olan kadının gusletmesi gerekir mi?

 

Fıkıh dilinde cünüplük, cinsel ilişki veya şehvetle meninin gelmesi sebepleriyle meydana gelen ve belirli ibadetlerin yapılmasına engel olan hükmî kirlilik halinin adıdır. Meni –ya da akıntı- gelsin veya gelmesin cinsel ilişki sonunda kadın da erkek de cünüp olur. Erkek veya kadından her ne suretle olursa olsun şehvetle meninin gelmesi cünüplüğün ikinci sebebidir. Şehvetle gelen meninin uyku halinde veya uyanıkken gelmiş olması sonucu değiştirmez (Merğînânî, el-Hidaye, I, 16).

 

Ergenlik çağına ulaşan yetişkin erkek veya kadının uykuda orgazm olmasına ihtilâm denilir. Bir kişi rüyasında cinsel ilişkide bulunsa, ancak uykudan uyandığında üzerinde veya çamaşırında ıslaklık görmese gusletmesi gerekmez (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 164). Buna karşılık, rüya gördüğünü hatırlamamakla birlikte, uyandığında üzerinde veya çamaşırında meni görürse gusletmesi gerekir (Ebû Dâvûd, Tahâret 95; Tirmizî, Tahâret, 82).

 

Hz. Âişe (r.a.) şöyle anlatır: “Rasûlüllah’a, “bir kimse uykudan uyandıktan sonra çamaşırında ıslaklık bulsa, ancak ihtilam olduğunu hatırlamasa (yıkanması gerekir mi?)” diye soruldu. O da “Evet, yıkanmalıdır! “ diye cevap verdi. Sonra, ihtilam olduğunu görüp de, yaşlık göremeyen kimsenin durumu soruldu:”Ona gusül gerekmez” dedi. Ümmü Süleym (r.a.) sordu: “Bunu kadın görecek olursa, kadına gusül gerekir mi?
 
“ Buna da: “Evet! Kadınlar, erkekler gibidir! “ cevabını verdi.” (Ebû Dâvûd, Tahâret
95; Tirmizî, Tahâret 82) Yine Âişe (r.a.) anlatıyor: “Ümmü Süleym (r.a.), Rasûlüllah
 
(s.a.s.)’a:   “Rüyasında,   erkeğin   gördüğünü   gören   kadına,   guslün   gerekip
 
gerekmeyeceğini sordu. Rasûlüllah: ‘Evet! Suyu görürse! ‘ cevabını verdi” (Müslim, Hayz 33; Muvatta, Tahâret 84; Ebû Dâvûd, Tahâret 96; Nesâî, Tahâret, 131).
 
Kadın ihtilâm olur da ıslaklık cinsel organının dışına çıkmazsa İmam Muhammed’e göre gusül gerekirse de. Diğer Hanefi imamlarına göre gerekmez. Çünkü onlara göre gusül gerekmesi için ıslaklığın cinsel organının dışına çıkması şarttır (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtar, I, 164). Ancak ihtiyaten, rüyada orgazm olan bir bayan gusletmelidir.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam459
Toplam Ziyaret3105320
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI