• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Âdetli kadın camiye girebilir mi? 2

Âdetli kadın camiye girebilir mi?

 

İslam âlimlerinin büyük çoğunluğuna göre; cünübün, hayızlı ve nifaslı kadınların camiye girmeleri caiz değildir (Mevsılî, el-İhtiyar, İstanbul, ts. , I, 13; el-Abderî, et-Tâc ve’l-İklîl, Beyrut, 1398, I, 317; Şirbînî, Muğni’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 109).

 

Cünüplük, hayız ve nifas halleri, dinimizce hükmen kirlilik sayılmakta ve ibadetlere engel kabul edilmektedir. Camiler de ibadet mekânıdırlar. Hz. Peygamber (s.a.s.) bir hadisinde “Ben hayızlı ve cünüp kimsenin mescide girmesini/bulunmasını helal görmüyorum.” buyurmuştur (Ebû Dâvûd, Taharet, 93; İbn Huzeyme, Sahih, II, 284, Riyad 1981). Bazı âlimler ise ihtiyaç halinde örneğin camideki bir eşyayı almak için, adetli kadının camiye girmesini veya caminin içinden geçmesini caiz görmüşlerdir (İbn Kudame, el-Muğnî, Beyrut, 1405, I, 166). Bunun dayanağı, Hz. Peygamber (s.a.s.)’in bir defasında, adet gününde olan Hz. Âişe’den mescide seccade getirmesini istemesidir (Müslim, Hayz 11; Ebû Dâvûd, Taharet 104).

 

Zahirilere göre ise adetli kadın, ihtiyaç olsun veya olmasın, camiye girebilir ve orada durabilir (İbn Hazm, Muhallâ, Daru’l-Fikr, V, 196).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam757
Toplam Ziyaret3113466
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI