• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Sürekli olarak gemide çalışan bir kişi namazını nasıl kılmalı, kıbleyi nasıl tespit edip ne tarafa doğru yönelmelidir?

Sürekli olarak gemide çalışan bir kişi namazını nasıl kılmalı, kıbleyi nasıl tespit edip ne tarafa doğru yönelmelidir?

 

Namaz kılarken Kıbleye yönelmek namazın farzlarındandır. Kâbe’yi görenlerin bizzat kendisine, görmeyenlerin ise o cihete yönelerek namazlarını kılmaları gerekir. Bu husus, Kur’an-ı Kerim’de şöyle ifade edilmektedir: “ (Ey Muhammed! Bundan böyle) yüzünü Mescidi Haram yönüne çevir. (Ey Müslümanlar! ) Siz de nerede olursanız olun (namazda) hep o yöne dönün.” (Bakara 2/144).

 

Kıblenin ne tarafta olduğunu bilmeyen kimse, öncelikle bilen birine sorar. Soracak birini bulamadığı takdirde pusula, yıldız ve güneş gibi imkânları kullanarak kıbleyi bulmaya çabalar ve kanaat getirdiği tarafa yönelerek namazını kılar. Daha sonra bu yönünün hatalı olduğu anlaşılır ise namazı iade etmesi gerekmez. Fakat araştırma yapmadan bir tarafa doğru namaz kılar da, sonradan bu yönün hatalı olduğu anlaşılırsa namazını tekrar kılması gerekir. Araştırma yaptığı halde hatalı tarafa döndüğünü namaz esnasında anlarsa, namaz içinde doğru olan tarafa döner (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, Riyad, 1423/2003, II, 115-116).

 
Gemi gibi üzerinde ayakta durulabilen vasıtalarda asıl olan, namazı ayakta ve kıbleye dönerek kılmaktır. Baş dönmesi gibi sebeplerle ayakta kılmak mümkün olmadığında gemide oturarak farz namaz kılınabilir ve imkan varsa îmâ etmeyip öncelikle rüku ve secdeli olarak kılınır. Namaza başlarken mümkünse kıbleye doğru dönülür, gemi yön değiştirdikçe kişinin kendisinin de kıble tarafına dönmesi gerekir. Binek hayvandan farklı olarak, gemide cemaat yaparak da namaz kılınabilir (Kâsânî, Bedâi’u’s-sânâi’, Beyrut, 1982, I, 109-110).
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam681
Toplam Ziyaret3115619
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI