• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Necaset bulaşmış bir elbiseyi, namaz vakti içinde suyla yıkama imkânı bulunmazsa nasıl temizlenir?

Necaset bulaşmış bir elbiseyi, namaz vakti içinde suyla yıkama imkânı bulunmazsa nasıl temizlenir?

 

Kumaş türünden giysilerde bulunan pislik/necaset, kurumuş menî ise ovalama yoluyla temizlenebilir. Ancak diğer necasetleri mutlaka su ile yıkamak gerekir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), Esmâ binti Ebî Bekir’e elbisesini hayız kanından temizlemesi için su ile ovalayarak yıkamasını emretmiştir (Buhârî, Vüdû’, 63; Müslim, Tahâre, 105, 110; İbn Nüceym, el-Bahru’r-râik, Dâru’l-Marife, Beyrut, ts. , I, 233, 236).

 

Bir elbiseye necaset-i galîza bulaşmış ise ve bu necaset katı ise, dirhem miktarı (yaklaşık 2. 8 gram) olanı; sıvı ise el ayasının büyüklüğünde bir alana yayılmış olanı, namazın geçerliliğine engel olur. Necaseti hafife ise, elbisenin ¼’inden fazlasına bulaşması halinde namaza engel olur. Bu miktarlardan az olan necaset ise namaza mani değildir. Fakat bu pislikleri temizlemek mümkünse bunlarla namaz kılmak mekruhtur (İbn Âbidîn, Reddu’l-muhtâr, I, 209-210).

 

Söz konusu sınırları aşan bir necaset elbiseye bulaşmış ise, namaz kılarken onu değiştirip başka bir elbise giymek gerekir. Şayet, kişinin, namaz vakti içinde ulaşabileceği başka bir elbisesi yok ise ve avret yerini kapatacak kadar da olsa temiz bir elbise bulamaz ise bakar; şayet elbisenin en az dörtte biri temiz ise bu elbise ile namazını kılar. Elbisenin dörtte biri de temiz değilse, bu elbise ile namaz kılmak veya çıplak olarak oturup îma ile namaz kılmak arasında muhayyerdir. Evla olan, söz konusu elbise ile namaz kılmasıdır. Burada anlatılanlara uygun kıldığı bir namazı, daha sonra kaza etmesi gerekmez ( Mevsîlî, İhtiyâr, Mektebetü Pamuk, İstanbul, I, ts. , 45-46; İbn Nüceym, Bahru’r-râik, Dâru’l-marife, Beyrut, ts. , I, 288).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam808
Toplam Ziyaret3105669
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI