• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Asr-ı evvel ve asr-ı sani ne demektir? Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde hangisi uygulanmaktadır?

Asr-ı evvel ve asr-ı sani ne demektir? Diyanet İşleri Başkanlığı takviminde hangisi uygulanmaktadır?

 

“Asr-ı evvel”, “ikindi namazının ilk vakti”; “asr-ı sânî” ise “ikindi namazının ikinci vakti demektir. İkindi namazının vakti, öğle namazının vaktinin sona ermesi ile başlar. Öğle namazının vaktinin ne zaman sona ereceği fakihlerin kullandıkları delillerin farklığı sebebi ile ihtilaflı olduğu için buna bağlı olarak ikindi namazın vaktinin başlayacağı zaman da ihtilaf konusu olmuştur. Buna göre İmam Ebu Yusuf ve İmam Muhammed ile diğer üç mezhep imamına göre öğle namazının vakti; güneşin tepe noktasından batıya meyli sırasında oluşan gölge (fey-i zeval) hariç herhangi bir şeyin gölgesi kendisi kadar olunca öğle namazının vakti bitmiş ve ikindi namazının vakti başlamış olur (Merğînânî, el-Hidâye, I, 38; Şirbînî, Muğnî’l-Muhtac, Beyrut, ts. , I, 122; Dusukî, Hâşiyetü’d-Dusûkî, Daru’l-Fikr, Beyrut, ts. , I, 177; İbn Kudame, el-Muğnî, Beyrut, 1405; I, 412-415) İşte bu vakte “asr-ı evvel” (ikindi namazının ilk vakti) adı verilir.

 

İmam Ebû Hanife’ye göre ise Öğle namazı vakti “fey-i zeval” hariç, bir şeyin gölgesi kendisinin iki katı kadar olunca sona erer. Bu vakit ise “asr-ı sânî” (ikindi namazının ikinci vakti) adı verilir (Merğînânî, el-Hidâye, I, 38).

 

Diyanet İşleri Başkanlığı yayınlamakta oluğu “Diyanet Takvimi”nde İkindi namazının vakti “asr-ı evvel” esasına göre düzenlenmiştir ve namazlar asr-ı evvel içtihadına göre kılınmaktadır. Dolayısıyla bir mazeret olmadıkça buna göre hareket edilmelidir. Ancak öğle namazını asr-ı evvelden önce kılamamış bir kişinin ikindiyi kılmadan önce öğle namazını kılması daha uygun olur.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam62
Toplam Ziyaret3115000
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI