• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Namazda akla düşen harici düşünceler namazın sıhhatine engel olur mu?

Namazda akla düşen harici düşünceler namazın sıhhatine engel olur mu?

 

Namaz kılarken istenmeyen düşüncelerin akla gelmesi, çoğu insanın karşılaştığı bir durumdur. Elde olmaksızın insanın zihnine doğan bu tür düşünceler namazı bozmaz (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, II, 392). Ancak kişinin bu tür düşüncelerden sıyrılmaya çalışmayıp bunlarla meşgul olması, namazın hem çirkinliklerden alıkoyma gücünü ve hem de sevabını azaltacaktır. Dolayısıyla namazda iken akla gelen harici düşüncelerin peşine düşmemek ve Rabbinin huzurunda olduğunu hatırlayarak zihnini toparlamaya çalışmak gerekir.

 
Namazda harici düşünceler ile ilgili olarak Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Namaz için ezan okunduğu zaman şeytan ezanı işitmemek için geriye dönüp var hızıyla kaçar, ezan bitirildiği zaman gelir. Namaz için kâmet getirilince yine geri dönüp kaçar. Kâmet bitirilince yine gelir, insan ile kalbi arasına sokulur. Filan şeyi hatırla, filan şeyi hatırla diyerek (namaza başlamadan evvel insanın) hiç de aklında olmayan şeyleri hatırlatır durur. Nihayet insan kaç rekât kıldığını bilemez olur. İşte herhangi biriniz kaç rekât; üç rekât mı, yoksa dört rekât mı kıldığını bilmediği zaman, oturur halde iki kere secde etsin” (Buhârî, Salât, 69) buyurmuştur.
 
İslam âlimleri bu hadisi şeriften hareketle vesvese ve kalbe gelen harici düşüncelerin namazı bozmayacağını ifade etmişlerdir (Şevkânî, Neylü’l-evtâr, II, 392).
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam815
Toplam Ziyaret3105676
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI