• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Sağlık, güvenlik vb. gibi önemli görevlerde çalışan bir kimse sadece namazların farzını kılıp, sünnetleri terk edebilir mi?

Sağlık, güvenlik vb. gibi önemli görevlerde çalışan bir kimse sadece namazların farzını kılıp, sünnetleri terk edebilir mi?

 

Vakit namazlarının öncesinde ve sonrasında kılınan sünnet namazlar, farz namazlara hazırlayıcı ve bu namazlardan oluşabilecek eksiklikleri tamamlayıcı ibadetler olarak değerlendirilmiş, ayrıca Hz. Peygamber (s.a.s.)’e bağlı olmanın bir göstergesi kabul edilmiştir. Bunun için de, bu namazların mümkün oldukça kılınması tavsiye edilmiştir.

 

Nitekim Rasululllah (s.a.s.) bazı hadis-i şeriflerinde kulun mahşer gününde hesaba çekilirken eksik farz namazlarının, nafile namazlarla tamamlanacağını beyan etmişlerdir: Ebû Hureyre’nin (r.a.) Rasûlüllah (s.a.s.) Efendimiz’den naklettiği bir hadiste şöyle buyrulur:

 

“Hesap gününde kulun ilk hesaba çekileceği şey farz namazdır. Eğer bu namazı tam olarak yerine getirmişse ne güzel. Aksi halde şöyle denilir: Bakın bakalım, bunun nafile namazı var mıdır? Eğer nafile namazları varsa, farzların eksiği bu nafilelerle tamamlanır. Sonra diğer farzlar için de aynı şeyler yapılır” (Tirmizî, Salât, 188; Ebû Dâvûd, Salât, 145; Nesaî, Salât, 9, Tahrîm, 2; İbn Mâce, İkame, 202).

 

Vakit namazları ile birlikte kılınan düzenli nafileleri (revatip sünnetler) de imkânlar ölçüsünde kılmaya gayret edilmelidir. Hayati önemi hâiz işlerde çalışanların sünnet namazları kılmaları zararlı neticelere sebep olacaksa bu namazları terk edebilirler.

 

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1449
Toplam Ziyaret3112100
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI