• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Mescid-i Haram’da kadınların ve erkeklerin aynı safta namaz kılmaları caiz midir? Bunun dini dayanağı nedir?

Mescid-i Haram’da kadınların ve erkeklerin aynı safta namaz kılmaları caiz midir? Bunun dini dayanağı nedir?

 

Cemaatle namaz kılınırken, imamın arkasında önce erkekler, sonra erkek çocuklar, sonra da kadınlar saf tutarlar. Bu sıranın erkeklerle kadınlar arasında gözetilmesi farz, erkeklerle erkek çocuklar arasında gözetilmesi ise sünnettir (Merğînânî, el-Hidaye, I, 57; Kâsânî, Bedâiu’s-Sanâî’, I, 548).

 

Cemaatle kılınan namazlarda erkeklerin, kadınlarla aynı hizada olmalarına “muhâzât-ı nisâ” denir ki, kadının erkeklerle aynı safta yan yana veya erkeklerin önünde namaza durmasıdır. Cemaatle namazın erkek-kadın karışık olarak bu şekilde kılınması caiz değildir.

 

Ancak Hac mevsiminde Mescid-i Haramda kadınlarla erkeklerin aynı safta veya karışık bir şekilde namaz kılma konusunda mezhepler farklı görüşler ileri sürmüşlerdir. Maliki, Hanbeli ve Şafii mezheplerine göre, kadınla erkeğin yan yana durup namaz kılması, iki tarafın da namazını bozmaz Ancak bunda kerahet vardır Kâbe’de ise, zaruretten dolayı bu kerahet de kalkar Çünkü bu iki cinsin orada ayrı ayrı yerlerde durup namaz kılması çok zordur Bu durumda hac mevsiminde Hanefi Mezhebine bağlı bulunan kadın ve erkekler ayrı ayrı yerlerde namaz kılma imkanı bulamadıkları takdirde bir arada sözü edilen üç mezhebe uyarak namazlarını kılabilirler.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi40
Bugün Toplam1258
Toplam Ziyaret3111909
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI