• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Nafile namazları camide mi yoksa evde mi kılmak daha faziletlidir?

Nafile namazları camide mi yoksa evde mi kılmak daha faziletlidir?

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) farz namazların cemaatle kılınmasını tavsiye etmiş ve “Cemaatle kılınan namaz, yalnız kılınan namazdan yirmi yedi derece daha faziletlidir” (Buhârî, Ezan, 30; Müslim, Mesâcid, 42) buyurmuştur. Diğer bir hadislerinde ise “Eğer müminler yatsı ve sabah namazlarını cemaatle kılmanın sevabını bilselerdi emekleyerek de olsa cemaate koşarlardı” (Buhârî, Ezan, 32) buyurmuştur.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.), gerek beş vakit farz namazların öncesinde ve sonrasında, gerekse farz namazlardan ayrı olarak sünnet ve nafile namaz kılar; sünnet ve nafile namazların evde kılınmasının daha uygun olacağını belirtirdi. Bir hadisinde şöyle buyurmuştur: “Ey İnsanlar! Evinizde namaz kılınız. Zira farz namaz dışındaki namazların en makbulü, insanın evinde kıldığı namazdır.” (Buhârî, Ezân 81; Müslim, Müsâfirîn, 213). Diğer bir hadislerinde ise Hz. Peygamber (s.a.s.), “Biriniz farz namazını mescidde kıldığı zaman, o namazından evine de bir pay ayırsın. Zira Allah Teâlâ bu nafile namaz sebebiyle evinde hayır yaratır” (Müslim, Müsâfirîn 210; İbni Mâce, İkâmet 186) buyurmuş; hatta namaz kılmayarak evlerinizi kabirlere çevirmeyin uyarısında bulunmuştur (Buhârî Salat, 52).

 

Buna göre, farz namazların sünnetleri dâhil tüm nafile namazlar camide kılınması mümkün olmakla birlikte, sünnetlerin evlerde kılınması daha faziletlidir.

 

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi28
Bugün Toplam647
Toplam Ziyaret3102698
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI