• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Kollarından biri veya her ikisi bulunmayan kimse imamlık yapabilir mi?

Kollarından biri veya her ikisi bulunmayan kimse imamlık yapabilir mi?

 

Hz. Peygamber (s.a.s.) birçok hadislerinde imamların ilim, kıraat ve dindarlık gibi çeşitli bakımlardan cemaatin en üstünü veya onlarla eşit seviyede olmasını tavsiye etmiştir. Cemaat arasında imamlığa en layık olan, dini en iyi bilendir. Onda eşitseler sırasıyla, Kur’an’ı en iyi okuyan, onda da eşitseler haramlardan en çok sakınan imam olmaya layıktır.

 
Bir hadis-i şerifte şöyle buyrulmaktadır: “Cemaate, Kitabullah’ı en iyi okuyan kimse imam olur. Eğer kıraatte (okumada) herkes eşitse, sünneti en iyi bilen; sünneti bilmede eşitseler, hicret etmede evvel olan; hicrette de eşitseler, yaşça büyük olan imam olur…” (Müslim, Mesacid 53).
 
Buna göre, imamlık yapabilmek için namaz sahih olacak kadar Kur’an’ı ezbere okuyabilmek (kıraat) şart olduğu gibi, namazın rükünlerini ifa edebilecek seviyede bedenen sağlıklı olmak da şarttır. Namazın rükünlerini ifa edemeyecek kadar hasta ve sakat olanlar ile idrarını tutamamak, burnundan veya vücudunun herhangi bir yerinden sürekli kan veya akıntı gelmesi gibi özrü bulunan kimselerin imamlık yapması uygun değildir (Merğînânî, el-Hidâye, I, 57-58).
 
Kişinin kollarından biri veya her ikisinin bulunmaması, namazın rükünlerinden birini yerine getirmeye engel olmadığından böyle bir kimsenin imamlık yapması caizdir.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi28
Bugün Toplam612
Toplam Ziyaret3102663
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI