• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

İş vaktinin cumaya denk gelmesi, cuma namazını kılmamak için geçerli bir mazeret olabilir mi?

İş vaktinin cumaya denk gelmesi, cuma namazını kılmamak için geçerli bir mazeret olabilir mi?

 

Cuma namazı hür, mazereti olmayan ve mukim olan her Müslüman erkeğe, farz-ı ayındır (Cuma, 62/9).

 

Ayrıca hadis kaynaklarında cuma namazının fazileti, kuvvetli bir farz olduğu ve bu namazı özürsüz olarak terk etmenin büyük günah sayıldığı konusunda sahih hadisler bulunmaktadır.

 

“Önemsemeyerek üç cumayı terk eden kimsenin kalbini Allah mühürler” (Ebû Dâvûd, Salât, 204; İbn Mâce, İkametü’s-salât, 93; Tirmizî, Cum’a, 7; Nesâî, Cum’a, 2).

 

“Birtakım kimseler, ya cuma namazını terk etmekten vazgeçerler ya da Allah onların kalplerini mühürler ve artık onlar gafillerden olurlar” (Müslim, Cum’a, 12; Nesâî, Cum’a, 2).

 

Bu hadis-i şerifler, cuma namazını terk etmenin bir Müslüman için ne kadar sakıncalı olduğunu ifade etmeye yeterlidir. Dinimize göre hasta ve yolcu olanlarla, stratejik önemi haiz yerlerde hizmet verenler hariç, akıllı ve ergenlik çağına gelmiş her Müslüman erkeğe cuma namazı kılmak farzdır. Hürriyeti bağlanmış veya namaza gitmesi nedeniyle işinden olma ihtimali olan kimse için bu durum geçici bir mazeret sayılır. Bu halde olan kimsenin en uygun zamanda namazını kılabileceği bir iş araması yerinde olur.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam645
Toplam Ziyaret3116823
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI