• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Eşcinsel ilişkinin hükmü nedir?

Eşcinsel ilişkinin hükmü nedir?

 

Erkekle erkek, kadınla kadın arası cinsel ilişki, dinen haram ve günahtır. Nitekim Kur’an’da bildirildiğine göre eşcinsel ilişkide bulunan bir toplum Hz. Lût (a.s.) tarafından uyarılmış yaptıkları işin çirkin bir iş ve büyük bir günah olduğu bildirilmiş ve bu günahta ısrar etmeleri üzerine de helak edilmişlerdir (A’râf, 7/ 80-81).

 
Bu tür cinsel ilişki haram olduğu gibi, bu ilişkiye götürecek tutum ve davranışlar da haramdır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bir erkeğin başka bir erkeğin bakılması haram olan yerlerine; aynı şekilde bir kadının da başka bir kadının bakılması haram olan yerlerine bakmasını ve dokunmasını yasaklamıştır. Yine, iki erkek veya iki kadının arada bir engel olmaksızın aynı örtü altında bulunmamalarını emretmiştir (Tirmizî, Edeb, 38).
 
İki insan arasındaki cinsel ilişkiyi helal hale getiren şey nikahtır. Nikah ise sadece aralarında akrabalık gibi herhangi bir evlenme engeli bulunmayan bir erkek ile bir kadın arasında meşrudur. Nikahtan söz eden Kur’an ayetlerinin tamamında nikah, sadece erkek ve kadın arasında gerçekleşebilen bir akit olarak ifade edilmektedir (Nisâ, 4/22). Aynı cinsten olan iki kişi arasında nikah meşru olmadığına göre, bunlar arasında cinsel ilişki de meşru olmaz.
 
İster erkekler ister kadınlar arasında olsun eşcinsel ilişkiler, dinimizin kesinlikle yasakladığı en büyük günahlardandır.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1853
Toplam Ziyaret3103904
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI