• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam

MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Doğacak çocuğun cinsiyetinin önceden belirlenmesi caiz midir?

Doğacak çocuğun cinsiyetinin önceden belirlenmesi caiz midir?

 

Yüce Allah her şeyi bir sebebe bağlamıştır. İnsanların erkek veya kadın olması da, cinsiyet kromozomlarına bağlanmıştır. Erkeğin menisinde çok sayıda x veya y kromozomu taşıyan sperm hücreleri bulunmaktadır. Bunlardan x kromozomlu sperm kadının yumurtasıyla birleşirse çocuk kız, y kromozomlu sperm birleşirse çocuk erkek olur. Hangi hücrenin diğeriyle birleşeceğini ise Allah bilir. Nitekim Yüce Allah; “Göklerin ve yerin mülkü Allah’ındır. O, dilediğini yaratır. Dilediğine kız çocuklar, dilediğine erkek çocuklar verir.” buyurmaktadır (Şûrâ, 42/49).

 

Diğer taraftan önceden yapılacak müdahalelerle doğacak çocukların cinsiyetinin belirlenmesi, şimdiden öngörülemeyecek başka demografik ve ekolojik sorunlar ortaya çıkarabileceği gibi cinsiyetlerin dağılımındaki dengenin bozulmasına da yol açabilir.

 

Nitekim pek çok uluslararası temel metinde, tıp dışı nedenlerle gerçekleştirilen cinsiyet seçimi uygulamaları uygun görülmemiş ve buna karşı önlem alınması gerektiği dile getirilmiştir.

 

Sonuç olarak teknik imkânlarla cinsiyetin belirlenmesi yoluna gitmek fıtrata, kozmik ve ekolojik dengeye ve ilahi iradeye aykırı olup caiz değildir.

KİTAPLAR
Aktif Ziyaretçi31
Bugün Toplam2718
Toplam Ziyaret1932623