• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Gelin kayın pederi tarafından tacize uğrarsa nikahı düşer mi?

Gelin kayın pederi tarafından tacize uğrarsa nikahı düşer mi?

 

İslam âlimleri nikah ile sıhrî mahremiyetin oluşacağı konusunda görüş birliği halindeyken, zina, şehvetle dokunma veya şehvetle öpme yoluyla sıhriyetin oluşup oluşmadığı konusunda farklı kanaatlere sahip olmuşlardır. Hanefî mezhebi, “Babalarınızın nikahladıkları kadınları nikahlamayın.” ayetindeki nikah kelimesinin hakiki anlamını cinsel ilişki olarak aldıklarından zina yoluyla sıhriyetin oluşacağını söylerken, buna şehvetle dokunma ve öpmeyi de eklemiştir. Buna göre, bir kimse gelinine cinsel tacizde bulunursa, Hanefî mezhebine göre oğlu ile gelini artık evli olarak kalamazlar ve birbirlerine ebedi olarak haram hale gelirler (Mevsılî, el-İhtiyâr, Beyrut, III, 109).

 

Şâfiî ve Mâlikî mezheplerinde ise, sıhriyet yolu ile mahremiyetin meydana gelmesi için nikah şart olup, zina, şehvetle öpme ve dokunma ile mahremiyet oluşmaz (Zurkânî, Şerhu’z-Zurkânî ale’l-Muvatta, Beyrut 2002, III, 182; Şirbînî, Muğni’l-muhtâc, Beyrut 1997, III, 237).

 

Buna göre, kayınpederi tarafından cinsel tacize uğramış gelin ile kocası arasında evlilik Hanefî mezhebine göre sona erer. Ancak, Şâfiî ve Mâlikî mezheplerinin bu konudaki görüşü ile amel etmek de mümkündür.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam76
Toplam Ziyaret3115014
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI