• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Parasızlık sebebiyle çocuğunu başkasına evlatlık vermek caiz midir?

Parasızlık sebebiyle çocuğunu başkasına evlatlık vermek caiz midir?

 

Çocuklar dünya hayatının süsü (Kehf 18/46) ve Allah’ın kullarına nimetidirler (İbrahim 14/39). Her canlının rızkını veren Allah’tır (Ankebut 29/60; Zariyat 51/58). İnsana düşen, Allah’ın kendisi için takdir ettiği rızkı aramaktır. Bu arayış ve çabanın karşılığı kendisine verilecektir (Necm, 53/38-41).

 

Cahiliye döneminde açlık korkusuyla çocukları öldürme âdeti vardı. Kur’an-ı Kerîm’de bu kötü adet yasaklanırken, herkesin rızkını verenin Allah olduğu bir kez daha vurgulanmıştır: “Yoksulluk korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin. Onları da sizi de biz rızıklandırırız. Onları öldürmek gerçekten büyük bir günahtır.” (İsra, 17/31)

 

Dinimizde çocuğun anne-baba ile olan nesep bağının koparılması onun duygu dünyasını yıkmak ve onu ruhen öldürmek sayılabileceğinden dolayı doğru bulunmamıştır (Ahzâb, 33/4-5; İbn Mâce, Hudûd, 36). Bu yüzden çocuk, Allah’ın emaneti olarak görülmeli, bu emanete hakkıyla riayet için çaba ve gayret gösterilmeli, parasızlık sebebiyle evlat verip, çocuk gerçek anne-baba şefkatinden mahrum bırakılmamalıdır.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam369
Toplam Ziyaret2799968
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI