• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Domuz etinin insana vereceği zararlar tamamen ortadan kaldırılsa, domuz eti haram olmaktan çıkar mı?

Domuz etinin insana vereceği zararlar tamamen ortadan kaldırılsa, domuz eti haram olmaktan çıkar mı?

 

İslâm dini, insanları maddî-manevî birçok zarar ve kötülükten korumak için kurallar koymuş; zararlı, kötü ve pis şeyleri yasaklamış; temiz, güzel ve faydalı olanları ise helâl kılmıştır (Bakara, 2/168, 173; A’raf, 7/157). Bu çerçevede domuz eti de kesin bir biçimde haram kılınmıştır: “Allah size ancak ölü hayvan etini (leşi), kanı, domuz etini ve Allah’tan başkası adına kesileni haram kıldı.” (Bakara, 2/173)

 

Domuzun haram kılınışının hikmeti olarak kendi pisliğini yemesi, etinde bulunan bazı mikrop ve bakterilerin pek çok hastalığa sebep oluşu gibi maddî etkenler dile getirilmiştir (bkz. Prof. Dr. Asaf ATASEVEN, Din Ve Tıp Açısından Domuz Eti, DİB Yayınları).

 

Ancak domuz etinin haram kılınmasını sadece bunlara bağlamak doğru olmaz. Domuz eti, Allah Kur’an’da yasakladığı için haramdır (Bakara, 2/168, 173; A’raf, 7/157). Domuz etinde bulunan olumsuzluklar ortadan kaldırılsa bile, domuz etinin haramlık hükmü yine değişmez. Çünkü Yüce Allah’ın emir ve yasaklarında, bizim bildiklerimizin yanı sıra bilmediğimiz daha pek çok sebep ve hikmet mevcuttur. Biz, Yüce Allah’ın emir ve yasaklarını sebep ve hikmetlerinden dolayı değil, yalnızca O’nun emri ya da yasağı olduğu için yerine getiririz.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam142
Toplam Ziyaret2801641
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI