• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Oral Seks Günah mı?

Anal ve oral seksin hükmü nedir? Anal seks yapanların gusüllerinin ömür boyu olmayacağı söyleniyor, bu doğru mudur?

Kişinin  eşiyle  hangi  yoldan  cinsel  ilişkiye  girebileceği  Kur’an-ı  Kerîm’de  ve

Sünnette açık bir şekilde ifade edilmiştir. Kur’an-ı Kerîm’de şöyle buyurulmaktadır:

“Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki: O bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri vakit, Allah’ın size emrettiği yerden onlara yaklaşın. Şüphesiz Allah çok tövbe edenleri sever, çok temizlenenleri sever.” (Bakara, 2/222).

Âyet-i Kerîme’de geçen “Allah’ın emrettiği yerden” ifadesiyle kastedilen kadının cinsel organıdır. Bir sonraki âyette de (Bakara 2/223) kişinin eşiyle cinsel ilişkiye girebileceği yolun ancak üreme organı olabileceğine dikkat çekilmiştir.

Hz. Peygamber de (s.a.s.) yukarıda zikredilen Bakara Sûresi 2/223. âyetini açıklarken şöyle buyurmuştur: “İster ön taraftan ister arka taraftan, (hanımının cinsel organına) yaklaş. Yeter ki anüsten yaklaşmaktan ve hayızlı iken yaklaşmaktan sakın.” (Tirmizî, Tefsir, 3/216).

Bu ayet ve hadislerden de açıkça anlaşıldığı üzere kendi eşiyle de olsa anal cinsel ilişki kesinlikle haramdır. Bunu yapan kişi büyük günah işlemiş sayılır. Ancak bu tür ilişkiye giren kişinin aldığı boy abdestinin ömür boyu geçerli olmayacağı kanısı yanlıştır.

Oral seks konusunda açık bir hüküm bulunmamakla birlikte, cinsel organlar necaset mahalli olduğundan bu tür ilişkilerden kaçınılması gerekir. Öte yandan oral seks çeşitli cinsel sapmalara da neden olabilir.

 

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam681
Toplam Ziyaret3116859
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI