• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamHacet namazı ne demektir ve nasıl kılınır?

Hacet namazı ne demektir ve nasıl kılınır?

 

“Hacet namazı” ahirete veya dünyaya ait bir dileğin gerçekleşmesi isteği ile Allah rızası için kılınan namazdır. “Rasûlüllah (s.a.s.) şöyle buyurmuştur: “Kişi, ihtiyacı olan bir şeyi Allah’tan veya bir insandan isteyeceğinde önce güzelce abdest alsın, sonra iki rekât namaz kılsın. Sonra Allah’ı anıp Rasûlüllah’a salavat getirsin ve şöyle desin: Lâ ilâhe illAllahü’l-halîmü’l-kerîm, sübhânellâhi Rabbiye’l-arşi’l-azîm, el-hamdü lillâhi Rabbi’l-âlemîn, es’elüke mûcibâti rahmetike ve azâime mağfiretike, ve’l-ismete min külli zenbin ve’l-ganîmete min külli birrin ve’s-selâmete min külli ismin, lâ teda’ lî zenben illâ ğafertehû ve lâ hemmen illâ ferractehû, ve lâ hâceten hiye leke rıdan illâ kadaytehâ, yâ erhamer-râhımîn.”

 

Anlamı:

 

“Hilim ve kerem sahibi Allah’tan başka ilah yoktur, ulu arşın Rabbi Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim, her türlü övgü âlemlerin Rabbi Allah’a mahsustur, Ey merhametlilerin en merhametlisi Allah’ım! Rahmetini, bağışlamanı, bütün günahlardan korunmayı ve kurtulmayı ve her türlü iyiliği isterim, bütün günahlarımı bağışla, bütün sıkıntılarımı gider, rızana uygun olan bütün ihtiyaçlarımı gider, ey merhametlilerin en merhametlisi” (Tirmizî, Salât, 140, 348, Vitir, 17; İbn Mâce, İkâmet, 189).

 

Hacet namazı dört veya iki rekât olarak kılınabilir. On iki rekât kılınabileceği şeklinde rivayet de vardır (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 162).

 

Hacet namazını dört rekât kılacak olan kişi, birinci rekâtında Fatiha sûresinden sonra üç defa Ayetü’l-kürsî, diğer üç rekâtında da birer Fatiha ile birer İhlâs ve Muavvizeteyn sûrelerini okur. Sonra da yukarıdaki duayı yapar.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam1275
Toplam Ziyaret3677183
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI