• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Cenaze Telkini

TELKİN

Telkin yaptıracak kişi kabrin kıble tarafında ölünün göğsü hizasında yüzüne karşı durur.Ölüye annesinin ismiyle hitapederek şöyle der:

 

يا أحمد ابن/بنت عائشة!  اُذْكُرْ ماَ كُنْتَ عَلَيْهِ مِنْ شَهاَدَةِ اَنْ لاَاِلَهَ اِلاّ اللهُ واَنّْ مُحَمَّداًرَسوُلُ للهِ، وَاَنَّ الْجَنَّةَ حَقٌّ، وَالنّاَرَحَقٌّ، واَنَّ الْبَعْثَ حَقٌّ، وَاَنَّ السَّاعَةَ أَتِيَةٌ لاَرَيْبَ فِيها، وَاَنَّ اللهَ يَبْعَثُ مَنْ فِيالْقُبُورِ(Hac 7) .واَنَّكَ رَضيِتَ بِاللهِ رَبّاً، وَبِالاِسْلاَمِ دِيناً، وَبِمُحَمَّدٍ نَبِيّاً، وبِالْقُرْآنِ اِماَماً، وَبِالْكَعْبَةِ قِبْلَةً، وَبِالمُؤْمِنِينَ اِخْواَنا.رَبِّيَ اللهُ لآاِلَهَ اِلاَّ هُوَ، عَلَيْهِ تَوَكّلْتُ، وَهُوَرَبُّ الْعَرْشِ الْعَظيِمِ.(Tevbe 129) (3) ياَ عَبْدَ اللهِ!  قلْ لآاِلَهَ اِلاَّ الله (3)  قُلْ رَبِّيَ اللهُ، وَدِينيِ الاِسْلاَمُ، ونَبِيِّ مُحَمَّدٌ  رَبِّ لاَ تَذَرْهُ فَرْداً وَاَنْتَ خَيْرُ الْواَرِثِينEnbiya 89

 

Ya ............. oğlu / kızı ...............)  Hayatında devamlı söylediğin ve kabul ettiğin şekilde söyle; Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur. Yine şahadet ederim ki Hz Muhammet Allah’ın kulu ve elçisidir. Şüphesiz cennet haktır. Cehennem haktır. Öldükten sonra dirilmek haktır. Kıyamet günü haktır, bunda şüphe yoktur.Allah Teala kabirlerde bulunanları muhakkak diriltip mahşer yerinde toplayacaktır.

Hatırla ki: Rab olarak Allah’a, din olarak İslam’a, Peygamber olarak Hz Muhammed’e, imam olarak Kur’an-ı Kerim’e, Kıble olarak Kâbe’ye ve Mü’minlerin kardeşler oluşuna razı bulunmuş idin.

Rabbim Allah’tır. Ondan başka ilah yoktur. O’na tevekkül ettim. O, büyük arşın sahibidir.

Ey Allah’ın kulu de ki; Allahtan başka ilah yoktur. (3)De ki; Rabbim Allah’tır. Dinim İslam’dır. Peygamberim Hz Muhammed (sav) dir. (3) Ya Rab, bu ölüyü yalnız bırakma, Sen vârislerin en hayırlısısın.”

 

 

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi8
Bugün Toplam662
Toplam Ziyaret3116840
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI