• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Asker Uğurlama Duası

ASKER UĞURLAMA DUASI

(BESMELE-HAMDELE-SALVELE)

Ya Rabbel âlemin!

Bizler, genç kardeşlerimizi ‘vatani göreve’ uğurlamak üzere toplanmış bulunuyoruz.  Bu gençlik, vatan sevgisinin yüceliğini bilir ve hudutlarda nöbet tutmanın nafile ibadetten faziletli olduğu şuuru ile bu görevi ifa eder. Gençliğimizin ruh dünyasında: “Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır; Toprak, eğer uğrunda ölen varsa Vatan’dır.” beytinin derin anlamı vardır. Bizler de, bu duygu ve düşüncelerle onları askere uğurluyoruz.

Ya Rabbi! Bu heyecan, iman ve vatan sevgisi içinde görevlerini yapmalarını onlara nasip eyle. Onlara güç, kuvvet, metanet, sabır ve sağlık ver.

Bu gençlerimizi ve cümlemizi, her türlü görünür görünmez kaza ve belalardan, felaketlerden, afetlerden, musibetlerden merhametinle muhafaza eyle.

Ya Rabbi! Dinimize, milletimize, vatanımıza kötülük etmek isteyenlere fırsat verme.  Vatanımızı ve milletimizi ve mukaddes değerlerimizi, gençliğimizin güç ve kuvvetleri ile her türlü tehlikelerden koru Ya Rabbi!

Ey Rabbimiz! Dinimizi, Kur'an'ımızı, ırzımızı, namusumuzu, iffetimizi, şerefimizi, ordumuzu, yurdumuzu muhafaza eyle.

Bu aziz vatanı korumak, İslam'ın sancağını dalgalandırmak için cepheden cepheye koşan ve bu uğurda canını feda eden bütün şehitlerimizin ruhunu şad eyle Ya Rabbi!

Din ve Vatan uğruna ciğerpare evladını feda eden, “Ölürsen şehid, kalırsan gazi; haydi yolun açık olsun” diyerek uğurlayan anne-babaları ve uzaktan ve yakından bu merasime katılan bu cemaati iki cihanda aziz eyle Ya Rabbi!

Hep birlikte, büyük bir coşkuyla askere uğurladığımız evlatlarımızı, vatanına, milletine bağlı olarak yetişmelerini ve sağ salim olarak yurtlarına dönmelerini nasip eyle...

Bugün burada, canı, gözü gibi büyüttüğü fidan gibi delikanlıları, genç yiğitleri yetiştiren ve gururla, iftiharla, dualarla başı dik, alnı açık, göğsünü gere gere askere uğurlayan annelerin, babaların, emeği geçenlerin kalplerinden geçen duaları da kabul eyle.

Askerliğiniz mübarek, yolunuz açık olsun. Güle güle gidin, güle güle gelin. Allah'a emanet olun.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1610
Toplam Ziyaret3101888
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI