• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Hatim Duası

HATİM DUASI

 

Yüce Allah’ın son kelamı olan Kur’ân-ı Kerim’i okumak, ecir ve sevabı en yüksek olan bir ibadettir. Hatta selef âlimlerinin ifadelerine göre ibadetler içerisinde hiç birisi Kur’ân okumaya denk değildir. Nitekim âyette de, Kur’ân okumanın asla zarar etmeyecek bir kazanç olduğu belirtilmiştir: “Şüphesiz, Allah’ın kitabını okuyanlar, namazı dosdoğru kılanlar ve kendilerine rızık olarak verdiğimiz şeylerden, gizlice ve açıktan Allah yolunda harcayanlar, asla zarar etmeyecek bir ticaret umabilirler.” (Fâtır, 35/29)

Kur’ân okumanın, Müslümanların asla vaz geçemeyeceği bir görev olması gerektiğini beyan eden Peygamberimiz (a.s), şu güzel benzetmeyle bizleri Kur’an okumaya teşvik etmiştir:  “Kur’ân okuyan mü’min, kokusu ve tadı güzel olan turunç gibidir. Kur’ân okumayan mü’min, tadı güzel ve fakat kokusu olmayan hurma gibidir. Kur’ân okuyan münafık, kokusu güzel fakat tadı acı olan fesleğen otu gibidir. Kur’ân okumayan münafık ise, kokusu olmayan acı yaban keleği gibidir.” (Buhârî, Fedâilu’l-Kur’ân, 36, Tevhid, 57)               

Kur’ân-ı Kerim’in hatmedilmesi ve sonrasında yapılacak uygulamayı belirten bir hadiste, İbn Abbas (r.a)’dan rivâyete göre, bir adam Peygamberimiz (a.s)’e, Allah’ın en çok sevdiği amel hangisidir, diye sordu. O da: “Konup göçendir” dedi. O kişi: Konup göçen kimdir, diye sorunca, Peygamberimiz (a.s): “Kur’ân’ı başından sonuna kadar okuyan, bitirince hemen tekrar başlayandır” dedi” (Tirmizî, Kıraat, 4)

 
Bu hadisin müjdesine nail olmak ümidiyle Müslümanlar son sureyi (Nâs Suresi) okuduktan sonra Fatiha ile Bakara Suresinin başından ilk beş âyeti okumaktadırlar ki, halk arasında bu uygulama oldukça yaygın bir  hale gelmiştir.


Bu uygulamanın dayanağını teşkil eden yukarıdaki hadis ile sahabe ve tabiinden nakledilen birçok rivâyete göre, Kur’ân’ın hatminden sonra dua etmek sünnettir. Kuvvetli derecede müstehab olduğu da söylenmiştir. (bk. Nevevî, el-Ezkâr, s.136)


Arapça hatim duası veya Türkçesi de okunabilir
:

أَلْحَمْدُ لِلَّٰهِ رَبِّ الْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَالْعَاقِـبَـةُ لِلْمُـتَّـق۪ينَ ﴿﴾ وَلَا عُدْوَانَ إِلَّا عَلَي الظَّالِم۪ينَ ﴿﴾ وَالصَّلٰاةُ وَالسَّلٰامُ عَلٰى رَسُولِـنَا مُحَمَّدٍ وَأٰلِه۪ وَصَحْبِه۪ٓ أَجْمَع۪ينَ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ رَبَّـنَا يَا رَبَّـنَا تَـقَـبَّـلْ مِنَّا إِنَّكَ أَنْتَ السَّم۪يعُ الْعَل۪يمُ ﴿﴾ وَتُبْ عَلَيْنَا يَا مَوْلٰــنَآ إِنَّكَ أَنْتَ التَّــوَّابُ الرَّح۪يمُ ﴿﴾ وَاهْدِنَا وَوَفِّقْـنَآ إِلَى الْحَقِّ وَإِلٰى طَر۪يقٍ مُسْتَـق۪يمٍ ﴿﴾ بِـبَـرَكَـةِ الْقُرْأٰنِ الْعَظ۪يمِ ﴿﴾ وَبِحُرْمَـةِ مَنْ أَرْسَلْـتَـهُ رَحْمَةً لِلْعَالَم۪ينَ ﴿﴾ وَاعْفُ عَـنَّا يَا كَر۪يمُ ﴿﴾ وَاعْفُ عَـنَّا يَا رَح۪يمُ ﴿﴾ وَاغْفِرْ لَـنَا ذُنُـوبَـنَا بِفَضْلِكَ وَجُودِكَ وَكَرَمِكَ يَآأَكْرَمَ الْاَكْرَم۪ينَ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ زَيِّـنَّا بِز۪يـنَـةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَأَكْرِمْنَا بِكَرَامَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَشَرِّفْـنَا بِشَرَافَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَأَلْبِسْنَا بِـخِلْعَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَأَدْخِـلْـنَا الْجَـنَّـةَ بِشَفَاعَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَعَافِـنَا مِنْ كُلِّ بَلٰٓاءِ الدُّنْـيَا وَعَذَابِ الْاٰخِرَةِ بِحُرْمَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَارْحَمْ جَم۪يعَ أُمَّـةِ مُحَمَّدٍ يَا رَح۪يمُ يَا رَحْمٰنُ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ اجْعَلِ الْقُرْأٰنَ لَـنَا فِي الدُّنْـيَا قَر۪ينًا ﴿﴾ وَفِي الْقَـبْـرِ مُونِسًا ﴿﴾ وَفِي الْقِيَامَـةِ شَف۪يعًا ﴿﴾  وَعَلَى الصِّرَاطِ نُـورًا ﴿﴾ وَفِي الْجَـنَّـةِ رَف۪يقًا ﴿﴾ وَمِنَ النَّارِ سِتْـرًا وَحِجَابًا ﴿﴾  وَإِلىَ الْخَـيْـرَاتِ كُـلِّـهَا دَل۪يلًا وَإِمَامًا ﴿﴾ بِفَضْلِكَ وَجُودِكَ وَكَرَمِكَ يَآ أَكْرَمَ الْاَكْرَم۪ينَ وَيَآ أَرْحَمَ الرَّاحِم۪ينَ. أَللَّٰـهُمَّ اهْدِنَا بِـهِدَايَـةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَنَـجِّـنَا مِنَ النّ۪ـيرَانِ بِكَرَامَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَارْفَعْ دَرَجَاتِـنَا بِفَض۪يلَـةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ وَكَفِّرْ عَـنَّا سَيِّأٰتِـنَا بِـتِـلٰاوَةِ الْقُرْأٰنِ ﴿﴾ يَا ذَا الْفَضْلِ وَالْاِحْسَانِ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ طَهِّرْ قُـلوُبَـنَا ﴿﴾ وَاسْتُرْ عُيوُبَـنَا ﴿﴾ وَاشْفِ مَرْضَانَا ﴿﴾ وَاقْضِ دُيُـونَـنَا ﴿﴾ وَارْفَعْ دَرَجَاتِـنَا ﴿﴾ وَارْحَمْ أٰبَآءَنَا ﴿﴾ وَاغْفِرْ أُمَّـهَاتِـنَا ﴿﴾ وَأَصْلِحْ د۪يـنَـنَا وَدُنْـيَانَا ﴿﴾ وَشَتِّتْ شَمْلَ أَعْدَآئِـنَا ﴿﴾ وَاحْفَظْ أَهْلَـنَا وَأَمْوَالَـنَا وَبِلَادَنَا مِنْ جِم۪يعِ الْاٰفَاتِ وَالْاَمْرَاضِ وَالْـبَـلٰايَا ﴿﴾ وَثَـبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْكَافِر۪ينَ ﴿﴾ بِحُرْمَةِ الْقُرْأٰنِ الْعِظ۪يمِ ﴿﴾

أَللَّٰـهُمَّ بَـلِّـغْ  ثَــوَابَ مَا قَرَأْنَاهُ ، وَنُـورَ مَا تَـلَوْنَاهُ ، إِلٰى رُوحِ سَيِّـدِنَا وَنَـبِـيِّـنَا مُحَمَّدٍ صَلَّى اللّٰهُ تَـعَالٰى عَلَـيْـهِ وَسَلَّمَ ﴿﴾ وَإِلٰٓى أَرْوَاحِ جَم۪يعِ الْاَنْبِـيَـآءِ وَالْمُرْسَل۪ينَ ، صَلَوَاتُ اللّٰهِ وَسَلٰامُهُ عَلَـيْهِمْ أَجْمَع۪ينَ ﴿﴾وَإِلٰٓى أَرْوَاحِ أٰلِه۪، وَأَوْلٰادِه۪ ، وَأَزْوَاجِه۪، وَأَصْحَابِـه۪، أَتْـبَاعِه۪، وَجَم۪يعِ ذُرِّيَّاتِـه۪  رِضْوَانُ اللّٰهِ تَعَالٰى عَلَـيْـهِمْ أَجْمَع۪ينَ ﴿﴾ وَإِلٰٓى أَرْوَاحِ أٰ بَآئِـنَا، وَأُمَّـهَاتِـنَا، وَإِخْوَانِـنَا وَأَخَوَاتِـنَا، وَأَوْلَادِنَا، وَأَقْرِبَآئِـنَا،   وَأَحِبَّآئِـنَا،  وَأَصْدِقَآئِـنَا، وَأَسَات۪يذِنَا، وَمَشَايِـخِـنَا، وَلِمَنْ كَانَ لَهُ حَقٌّ عَلَـيْـنَا ﴿﴾  وَإِلٰي أَرْوَاحِ جَم۪يعِ الْمُؤْمِن۪ينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ،  وَالْمُسْلِم۪ينَ وَالْمُسْلِمَاتِ،  أَلْاَحْـيَآءِ مِـنْـهُمْ وَالْاَمْوَاتِ ﴿﴾ يَا قَاضِيَ الْحَاجَاتِ وَيَا مُج۪يبَ الدَّعَـوَاتِ ﴿﴾ رَبَّـنَآ أٰتِـنَا فِي الدُّنْـيَا حَسَنَةً وَفِي الْاٰخِرَةِ حَسَنَةً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ ﴿﴾ أَللَّٰـهُمَّ  رَبَّـنَا اغْفِرْ ل۪ي وَلِـوَالِدَيَّ وَلِلْمُؤْمِن۪ينَ يَوْمَ  يَقُومُ الْحِسَابُ


Ya Rabbel âlemin, Sana sonsuz kereler şükürler olsun ki bizler, sana inanan, sana teslim olan mü’min ve Müslüman kullarınız. Bizler sadece sana ibadet eder ve sadece senden yardım dileriz. Bizleri, kendilerine nimet verdiğin Peygamberlerin, şehitlerin, salihlerin ve sıddıkların yolu olan dosdoğru yola, sıratı müstakime ilet ve senin dinin üzerinde ayaklarımızı sabit kıl.


Ya Rabbel âlemin, okunan Kur'an-ı Kerim'den hâsıl olan sevabı, sevgili Peygamberimizin mübarek ruhlarına hediye eyledik, haberdar eyle. Yine bütün Peygamberlerin, ashabın, müctehid imamların, evliyanın, salihlerin ve ahirete göçmüş bütün Müslümanların da ruhlarına hediye eyledik vasıl eyle.


Burada bulunan din kardeşlerimizin ahirete göç etmiş yakınlarının da ruhlarına hediye eyledik, vasıl eyle.


Bizlere de, Müslüman olarak yaşayabilmeyi ve son fesimizi kelime-i şehadetle teslim edebilmeyi nasibi müyesser eyle. Hatalarımızı, kusurlarımızı, günahlarımızı affeyle yarabbi. Yaptığımız ibadetlerimizi, infaklarımızı, yardımlarımızı ve bütün salih amellerimizi kabul eyle. Bizlere, her iki dünyada iyilikler, güzellikler ihsan eyle. Her türlü belalardan, musibetlerden, maddi-manevi sıkıntılardan, hastalıklardan, kaldıramayacağımız ağır yüklerden, küfürden, şirkten, nifaktan, inançsızlıktan muhafaza eyle. Senin dinini yaşama gayretinde olan bütün Müslüman kardeşlerimize yardım eyle. Müslümanların birliğini, dirliğini, kardeşliğini bozmak ve yıkmak isteyenlere fırsat ve imkân verme Ya Rabbi. Müslüman kardeşlerimize karşı içimizde kin ve nefret bırakma.  Hayatımızı senin istediğin ve Peygamber Efendimiz (s.a.v) yaşadığı şekilde yaşamayı cümlemize nasip eyle.


Ey kalplerimizi evirip çeviren Allahım! Kalplerimizi dinin üzere sabit kıl.


Allahım! Acizlikten, korkaklıktan, kabir azabından, hayatın ölüm ve fitnesinden sana sığınırız bizleri muhafaza eyle.


Allahım! Fayda vermeyen ilimden, ürpermeyen kalpten, doymayan nefisten ve kabul edilmeyen duadan sana sığınırız bizleri muhafaza eyle.


Allahım! Peygamberimiz Hz Muhammed'in senden istediği her hayrı, bizde istiyoruz lütfeyle yarabbi.


Yine Peygamberimizin sana sığındığı her türlü şerden sana sığınıyoruz, bizleri de muhafaza eyle yarabbi.


Dertli kullarına deva, hasta kullarına şifa, borçlu kullarına eda ihsan eyle yarabbi


Yurdumuzu ve bütün İslam âlemini her türlü bela ve musibetlerden koru yarabbi


YâRabbî! Dünyanın her bir köşesinde özellikle, İslâm ülkelerinde ve Türkiye’mizde acı ve açlık çeken Müslümanlara sen imdat eyle.


Bizi ve neslimizi İslam'a ve Kur'an'a hizmet eden kimselerden eyle.


Bizlere rızana uygun işler yapmayı ve rızanı kazanıp cennet ve cemalinle müşerref olmayı nasip eyle.


Bizleri Kur'an ahlakıyla ahlaklandır ya Rabbi


Bizleri İslam'ın nurundan Kur'an'ın hidayetinden mahrum eyleme yarabbi


Bizleri bollukta ve yoklukta sana şükredenlerden eyle yarabbi


Rızana uygun bir hayat yaşayıp kâmil bir iman ile huzuruna varmayı nasip eyle.Dualarımızın ve okunan hatmi şerifin kabulü, tüm Müslümanların ölmüşlerinin ruhları için, Allah rızası için...ÖRNEK HATİM DUASI

1.ARZ BÖLÜMÜ

Ya İlahel Alemin, okunan Kur’an-ı Kerimi ve Mevlid-i Şerifi getirilen salatü-selamları, niyetlerimizi, amellerimizi, ibadetlerimizi, tevbelerimizi ve dualarımızı ve  bu zamana kadar yaptığımız ve yapacağımız  hayrı-hasenatı bu mübarek ay ve gece hurmetine dergah-ı izzetinde kabul eyle.  

2.BAĞIŞLAMA BÖLÜMÜ

Hasıl olan sevabı evvelen bizzat, hace-i kainat hülasa-i mevcudat, hatemül enbiya olan, beşeriyete Allaha giden yolu gösteren, cehaletin yerine ilmi, zulmün yerine adaleti emreden ve ümmeti olmakla müftehir olduğumuz Hz Muhammed Mustafa sav Efendimizin Mübarek  Müberra  ruhlarına  hediye eyledik vasıl eyle Ya Rabbi.

  Hasıl olan sevabı Hz Ademden Hz Muhammed sav. Efendimize kadar gelip geçen bütün peygamberlerin ve ezvaç Sahebe-i kiram, tabiin, tebe-i tabiin eimme-i müçtehidin ve dini mübini İslama hizmetkar olmuş bütün din kardeşlerimizin ruhuna hediye eyledik vasıl eyle Ya Rabbi.

 Ve özellikle okunan hatmi şeriflerden, getirilen salatü selamlardan yapılan hayır hasenattan hasıl olan sevabı hatim sahiplerinin , burada bulunan cemaatimizin ve içinde bulunduğumuz caminin yapımında, onarımında emeği geçen mümin kardeşlerimizin  dünyadan ahirete irtihal eden ana-baba, eş-dost, evladü-ıyal ve akrabai taallükatlarının ruhlarına hediye eyledik  vasıl eyle Ya Rabbi.

Okunan hatmi şerifler , bu mübarek gece ve Gafur ismi celilin hürmetine vefat eden yakınlarımızın Kabirlerini K.Kerim nuruyla tenvir eyle, kabirleri pür nur makamlarını cennet eyle, kabir azabından merhametinle muhafaza eyle,kabirlerini cennet bahçelerinden bir bahçe olmasını ihsan eyle, dünyada iken yapmış oldukları isyanlarını nisyanlarını, günahlarını hatalarını, kabahatlerini ve taksiratlarını okunan hatmi şerif ve  bu mübarek gece hürmetine  affeyle Ya Rabbi..Mahşerde Peygamberimizin ve Kur’an’ın şefaatına nail eyleyip cennetinle nimetlendirdiğin Salih, Muhlis ve Muhsin kullarının arasına ilhak eyle. 

Hasıl olan sevabı isimleri unutulmuş, nesilleri kesilmiş, mübarek ay ve gecelerde bir Fatiha okuyacak kimsesi kalmamış olan mümin kardeşlerimizin ruhlarına hediye eyledilk vasıl eyle Ya Rabbi.

3.TEMENNİ BÖLÜMÜ

Ya İlahel Alemin, bu mübarek gece  ve ayda okumuş olduğumuz  hatmi şeriflerin hurmetine hatim sahiplerinin ve burada bulunan cemaatimizin sayini meşkur , zenbini mağfur, amelini makbul, dünya ve ukbasını mamur eyle.

Ya İlahel Alemin, bu mübarek ay ve gece hürmetine,hastanelerde bizlerden dua bekleyen  mümin kardeşlerimize, cemaatimizden hasta olan akraba ve yakınlarına ve tüm  hasta kullarına şifalar, dertli kullarına devalar, borçlu kullarına eda lar ihsan eyle.

Ya İlahel Alemin, bu mübarek gece  hurmetine,  bizleri dünyevi bunalımlardan, uhrevi azab ve gazabdan muhafaza eyle.Kalblerimizi  gaflet ve dalaletten, fitne ve fucurdan, nefislerimizin şerrinden muhafaza eyle

Ya İlahel Alemin, bu mübarek gece hürmetine kalplerimizi ve kalıplarımızı Kuran ve peygamber ahlakıyla tezyin eyle. bize Kuranı dünyada arkadaş, kabirde yoldaş, kıyamette şefaatçı, sırat üzerinde nur, cehennem ateşinden koruyan perde eyle. Ve özellikle Kuranı okuyup onunla amel etmeyi bizlere nasip eyle

Ya İlahel Alemin, bu mübarek ay ve bu mübarek gece hurmetine bizleri hüsrana düşenlerden,  dalaletle yolunu şaşıranlardan, haddi aşanlardan eyleme, varlıkta darlıkta seni zikredenlerden, bollukta yoklukta seni şükredenlerden, dünyayı ukbayı  fikredenlerden eyle, ölümüm  dehşetinden, kabrin vahşetinden, sıratın  zulmetinden, cehennemin haşyetinden bizleri muhafaza eyle, fasidlerin şerrinden, kafirlerin küfründen, zalimlerin zulmünden, görünür görünmez kaza ve belalardan  akla hayale gelmez kötülüklerden, arizi ve semavi musibet ve felaketlerden muhafaza eyle.

4.TEVBE BÖLÜMÜ

Ya İlahel Alemin, buluğ çağına erdiğimiz günden bu ana gelinceye kadar bilerek veya bilmeyerek, isteyerek veya istemeyerek, gizli yada aşikar bir şekilde sadır olan isyanlarımızı ve nisyanlarıımzı, günahlarımızı , hatalarımızı, kabahatlerimizi ve taksiratlarımızı, Gaffar ismi celilin ve bu mübarek gece hurmetine affeyle Ya Rabbi.

ان الحسنات يذهبن السيات  ayetinin sırrınca seyyiatımızı hasenata tebdil ve tahvil eyle. Bizlere  ömrümüzün içine gizlemiş olduğun ,kaçışı olmayan  ölümü tefekkür ederek ibret almayı ve daima ölüme hazırlıklı olmayı nasib eyle..Hesabımızın kolay geçmesi için devamı ve hesabı olan bu fani dünyada nefes aldığımız sürece Salih amel işlemeyi, dürüst bir mümin ve düzgün bir insan olarak yaşamayı, haramlardan uzak durmayı ve haklara riayet etmeyi cümlemize nasib eyle.

5.MİLLİ DEĞERLER

Ya İlahel Alemin Şehitlerimizin emaneti olan  vatanımızı milletimizi devletimizi  her türlü semavi ve arızi musibet ve felaketlerden, her türlü kötülüklerden, şerlerden muhafaza eyle .Ülkemizdeki huzur ve barışı bozmak isteyenlere, milletimizin arasına fitne ve fesadı sokmak isteyenlere fırsat verme Ya Rabbi. Milli ve manevi değerlerimizi muhafaza etmek için, cennet vatanınmızın değişik yerlerinde bu zamana kadar , vatanı , milleti, devleti, ezanı , bayrağı uğruna  canlarını ve kanlarını feda ederek makamların en yücesi olan, şehitlik makamına erişen bütün aziz şehitlerimize ve vefat eden  kahraman gazilerimize bu mübarek gece hürmetine rahmet eyle , makamlarını ali eyle. kabirlerini Kuranın nuruyla tenvir ve tezyin eyle. hayatta olanlara sağlık sıhhat ve afiyet ihsan eyle.

Ya İlahel Alemin; dünyanın değişik bölgelerinde  zulum altında inleyen mazlum, mağdur ve muhtaç Müslüman kardeşlerimize rahmetinle, inayetinle, nusretinle muamele eyle, zalimleri ve düşmanları  kahru perişan eyle,zulumlerinde helak eyle. Dünyadaki zulme uğramış tüm mazlumları muzaffer eyle.

6.BÖLÜM SON TEMENNİLER

Ya Rabbelalemin, bizlere dünyada selamet, ahrette saadet, İslam ile müşerref olmayanlara hidayet , ölülerimize rahmet, hanelerimize saadet, rızkımıza bereket ihsan eyle.

Ya İlahel Alemin, evlatlarımızı kendine layık kul, habibine ümmet eyle, yapmış olduğumuz bütün ibadetlerimizi Kıldığımız namazları, tuttuğumuz oruçları, yaptığımız hayır ve hasenatı kabul eyle.. bizleri  Peygamberimizim şefaatine nail eyle,  bütün umduklarımıza nail, korktuklarımızdan emin eyle, Bu Ramazana kavuşmayı bizlere nasip ettin daha nice Ramazanlara kavuşmayı bizlere nasip eyle Ya Rabbi.

Ya Rabbel Alemin..Ağlayarak geldiğimiz hesabı ve devamı  olan bu fani dünyadan ayrılırken ALLAH ALLAH diyerek çene kapayıp iman ile ayrılmayı bizlere ihsan eyle.Son nefesimizi  kelime-i tevhid:LAİLAHE İLLLALLAH MUHAMMEDÜRRESULULLAH ve kelimei-i şehadet buyurun; EŞHEDÜENLAİLAHEİLLALLAH VE EŞHEDÜ ENNE MUHAMMEDEN ABDÜHÜ VE RESULÜHÜ diyerek çene kapayıp ruhumuzu iman ile teslim etmeyi nasib eyle Ya Rabbi.

Dualarımızı huzuru beytullahta yapılan dualar zümresine ilhak eyle, hayırların fethi, şerlerin def-i , günahlarımızın affı, tevbelerimizin ve dualarımızın kabulü, tüm geçmişlerimizin ruhları için  bilhassa Allah rızası için el-FATİHA.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi17
Bugün Toplam1724
Toplam Ziyaret3112375
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI