• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam4 ŞEYDEN GAFİL OLAN 4 KİŞİYE ŞAŞARIM

Şeyh Muhammed Mütevellî eş-ŞA'RÂVÎ diyor ki, 4 ŞEYDEN GAFİL OLAN 4 KİŞİYE ŞAŞARIM


4 ŞEYDEN GAFİL OLAN 4 KİŞİYE ŞAŞARIM 

1- Kederle sınandığında nasıl; لا اله الا انت سبحانك إني كنت من الظالمين “senden başka ilah yoktur, senin şanın yücedir. Ben zalimlerden oldum” demekten gafil olunur, şaşarım.

* Eğer böyle derse Allah, şu ayetteki gibi karşılık verir; فاستجبنا له ونجيناه من الغم “duasına karşılık verdik ve onu kederden kurtardık.”

2- Başına zarar geldiğinde nasıl; ربى إني مسنى الضر و أنت ارحم الراحمين “Rabbim! Bana zarar dokundu, sen merhametlilerin en merhametlisisin” demekten gafil olunur şaşarım.

* Eğer böyle denirse Allah, şu âyetteki gibi karşılık verir: فاستجبنا له و كشفنا ما به من ضر “Duasına karşılık verdik ve zararını kaldırdık.”

3- Korkuyla sınandığında nasıl; حسبى الله و نعم الوكيل “Bana Allah yeter. O, ne güzel vekildir” demekten gafil olunur şaşarım.

* Eğer böyle denirse Allah, şu ayetteki gibi karşılık verir: فانقلبوا بنعمة من الله و فضل لم يمسسهم سوء “Onlara kötülük dokunmadan Allahtan bir nimet ve lütufla döndüler.”

4- İnsanların hilesine maruz kaldığında nasıl; و أفوض أمرى إلى الله والله بصير بالعباد “İşimi Allah’a bırakıyorum. Allah kullarını görendir” demekten gafil olunur şaşarım.

* Eğer böyle denirse Allah, şu ayetteki gibi karşılık verir: فوقاه الله سيئات ما مكروا “Allah, kurdukları tuzakların kötülüklerinden onları korudu.”

Şeyh Muhammed Mütevellî eş-ŞA'RÂVÎ

Tercüme: Nail ÇAM 

İnsan ve İslam


2013 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam441
Toplam Ziyaret4395788
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI