• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamKUR’ÂN'DAN BİR GÜZELLİK ve İNCELİK: ZENB ve SEYYİE FARKI

KUR’ÂN'DAN BİR GÜZELLİK ve İNCELİK: ZENB ve SEYYİE FARKI

KUR’ÂNDAN BİR GÜZELLİK VE İNCELİK: ZENB VE SEYYİE FARKI

Soru:

Dualarımızda; Allahım! Zünûbumuzu bağışla; seyyiâtımızı ört (اللهم اغفرلنا ذنوبنا و كفر عنا سيئاتنا) diyoruz da; Allahım! Seyyiâtımızı bağışla; zünûbumuzu ört (اللهم اغفرلنا سيئاتنا و كفر عنا ذنوبنا) demiyoruz.
Allah niçin, hasenât seyyiâtı yok eder (إن الحسنات يذهبن السيئات) dedi de; hasenât, zünûbu yok eder (يذهبن الذنوب) demedi?
Allah niçin, Allah bütün zünûbu bağışlar (إن الله يغفر الذنوب جميعا) dedi de; bütün seyyiâtı bağışlar (يغفر السيئآت جميعا) demedi?

Cevap:
Zenb, o şeyle kendi nefsine verdiğin zarardır. Zenb, Allah hakkıdır. Namaz, oruç, zekat ve hacc gibi.. Bunların hepsini Allah, bağışlanma talep ettiğimizde (istiğfar) ve tevbe ettiğimizde bağışlar. Biz de o zenbe bir daha dönmeyiz.
Allah şöyle buyurdu: Ey nefisleri aleyhine israfta bulunan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümit kesmeyin. Allah bütün zünûbu bağışlar.
(قل يا عبادي الذين أسرفوا علي أنفسهم لا تقنطوا من رحمة الله إن الله يغفر الذنوب جميعا)

Seyyie’ye gelince; o, herhangi bir mahlukla ilgilidir. Tüm mahlukatı kapsar. İnsan, hayvan, nebât, hava... Gıybet, nemîme, i’tidâ, hırsızlık, telvîs (havayı kirletme)... Senden başkasına zarar veren bir şeyde, senin o zulmü bertaraf etmen gerekir. Allah’ın senin seyyiâtını örtmesi için senin, seyyiât mukâbili hasenât yapman gerekir.
Allah şöyle buyurdu: Gündüzün iki tarafında ve geceye yakın vaktinde namazı ikâme et. Hasenât, seyyiatı yok eder. Bu, öğüt alanlara öğüttür.
(أقم الصلاة طرفي النهار وزلفا من الليل. إن الحسنات يذهبن السيئات ذالك ذكري الذاكرين)


Hazırlayan: Nail ÇAM

1908 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi10
Bugün Toplam906
Toplam Ziyaret4817751
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI