• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Âdet geciktirici ilaç kullanıp kesik kesik leke gören bir kadın bu durumda namazını kılabilir mi?

Âdet geciktirici ilaç kullanıp kesik kesik leke gören bir kadın bu durumda namazını kılabilir mi?

 

Ergenlik çağına gelen bir kadının rahminden hastalık sebebiyle olmaksızın gelen kan hayız kanıdır. Hanımların adet halleri en az üç, en çok on gün devam eder. İki adet hali arasındaki temizlik süresi en az on beş gündür (Dârakutnî, Sünen, Hayz, 61). Bu süre daha uzun da olabilir. Bazı kadınların adet günleri, düzenli olup belli günlerde gerçekleşir.

 

Âdet geciktirici hap kullanmak sebebi ile veya başka bir sebeple mutada dönüşmeyen değişken ay halinden önce ve sonra görülen akıntı ve lekelerin tayininde şöyle hareket edilir: Önceki mutat ay hali mesela altı gün olan bir kadın daha sonraki ayda altıncı günün bitiminde temizlenmeyip kan görmeye devam etse bu durum on günü aşmadıkça normal âdeti olan altı güne ilaveten kan gördüğü günler de ay halinden sayılır. Kısaca kaç gün kan görmüşse o günler ay hali günleridir. Âdeti olan altı günden sonra kan görmeye devam ettiği günlerde de ay hali hükümleri geçerli olur. On günü aşan durumlarda ise özür hali (istihâza) hükümleri uygulanır. Özür kanı gören bir kadın namazını kılar, orucunu tutar. Abdesti başka bir şekilde bozulmadıkça, bu halde iken alınan abdestle bir namaz vakti içinde dilediği kadar namaz kılabilir. İkinci bir namaz vaktinin girmesi ile yeniden abdest alması gerekir (İbn Nüceym, el-Bahru’r-râik, I, 226-228; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 283).

 

Bu durumda olan kadınların, konunun uzmanı bir doktora başvurarak kendilerinden gelen kanın türünü tespit ettirip ibadetlerini bunun sonucuna göre düzenlemeleri tavsiye edilir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi39
Bugün Toplam1156
Toplam Ziyaret3111807
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI