• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Namazın dışında ve namazda tilavet secdesi nasıl yapılır?

Namazın dışında ve namazda tilavet secdesi nasıl yapılır?

 

Kur’an-ı Kerim okunurken secde âyetlerini okuyan veya dinleyen kimsenin tilavet secdesi yapması vacibtir. Secde ayeti okuyan kişi namazda değilse, ister ayeti okur okumaz, ister daha sonra kalkıp secdeyi yapar (Mevsılî, İhtiyâr, İstanbul, ts. I, 27).

 

Namaz kılan kişinin namazda secde ayeti okuması halinde, secde ayetinden sonra üç ayetten daha fazla okumayıp, rükû’a eğilecekse, tilâvet secdesine niyet ederek rükû’a gider. Yapmış olduğu bu rükû aynı zamanda tilâvet secdesi yerine de geçer. Şayet üç ayetten daha fazla okuyacaksa, tilâvet secdesine niyet ederek doğrudan secdeye gider ve bir defa secde yaptıktan sonra ayağa kalkıp kaldığı yerden kıraate devam eder (Hey’et, el-Fetava’l-Hindiyye, I, 133).

 

Tilavet secdesi bir namaz olmasa da; taharet, kıbleye dönmek, niyet etmek, avret yerlerinin örtülü olması gibi namazda aranan şartlar tilavet secdesinde de aranır. Ancak tilavet secdesinde iftitah tekbiri sünnettir.

 

Tilavet secdesi yapacak kişi, ellerini kaldırmadan doğrudan doğruya ‘Allahu Ekber’ diyerek bir kere secdeye gidip üç defa “Sübhane Rabbiye’l-alâ” dedikten sonra yine ‘Allah’u Ekber’ diyerek başını secdeden kaldırır. Böylece tilavet secdesi tamamlanmış olur. Yani tilavet secdesinden sonra teşehhüt (et-Tahiyyatü) ve selam yoktur.

 

Tilavet secdesini gerektiren ayetleri işiten bulamaz ise, “Semi’nâ ve eta’nâ ğufrâneke müstehaptır. O anda yapamadığı secdeyi daha Felâh, s. 203).

kişi, hemen secde yapmaya fırsat Rabbena ve ileyke’l-masîr” demesi sonra yapar (Şürünbülâlî, Merâku’l-

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi14
Bugün Toplam1713
Toplam Ziyaret3112364
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI