• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
     
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Çay ve pancar ürünlerinden zekât vermek gerekir mi?

Çay ve pancar ürünlerinden zekât vermek gerekir mi?

 

Üretilen her türlü toprak mahsulleri ile meyveler İmam-ı Âzam’a göre onda bir oranında zekâta tabidir (Kâsânî, Bedâiü’s-Sanâî, Beyrut 1982, II, 53). Tarım ürünlerinin zekâtına özel bir isimle “öşür” denir. Bu nitelikleri taşıyan çay ve pancar ürünleri de zekâta tabi olur.

 

Buğday, arpa, mısır, pirinç, kuru üzüm, kuru hurma gibi saklanabilir tarımsal ürünlerden, ürün için yapılan gübre, ilaç vb. ekstra masraflar çıkarıldıktan sonra, cumhura göre geriye kalan ürünün beş vesk olan nisap miktarına (yaklaşık 650 kg.), bunların dışındaki ürünlerde ise yukarıdaki maddelerin beş veskının değeri en düşük olanının kıymetine ulaştığı zaman (Şeybânî, el-Câmiu’s-Sağîr, Beyrut 1406, s. 130) öşür verilir. İmam-ı Âzam’a göre toprak ürünlerinde nisap şart değildir. Alınan ürün az olsun çok olsun öşrünün verilmesi gerekir.

 

Öşür oranı, yağmur veya nehir gibi masraf edilmeden tabii yollarla sulanan araziden alınan üründe 1/10, masraf veya emekle sulanan arazide 1/20’dir (İbnü’l-Hümâm, Fethu’l-Kadîr, Beyrut, II, 242-243-250). Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.) “Yağmur ve nehir sularıyla sulanan toprak mahsullerinde onda bir; kova ile sulananlarda ise yirmide bir vardır.” (Buhârî, Zekât, 55) buyurmuştur.

Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam1834
Toplam Ziyaret2494941
EĞİTİM SUNUMLARI