• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Ezan duâsının dini hükmü nedir ve nasıl yapılır?

Ezan duâsının dini hükmü nedir ve nasıl yapılır?

 

Ezandan sonra, Peygamberimiz (s.a.s.)’esalavât getirmek sünnet; vesile duasını yapmak menduptur (İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 398; Cezîrî, Kitabü’l-Fıkh ala Mezâhibi’l-erbaa, I, 467).

 

Bir hadis-i şerifte Hz. Peygamber (s.a.s.) şöyle buyurmuştur:

 

“Müezzini işittiğiniz zaman, onun dediğini tekrarlayın. Sonra bana salât getirin. Çünkü gerçekten kim bana bir defa salât getirirse, Allah onu on rahmet ile anar. Sonra da benim için Allah’tan vesile isteyin. Çünkü vesile Cennet’te bir makamdır ki, ancak

 

Allah’ın kullarından bir kula lâyık görülmüştür, umarım ki o kul ben olayım. Artık kim benim için Allah’tan vesile isterse, şefaatim ona helâl olur.” (Tirmizî, Salât, 157).
 
Konu ile ilgili olarak Buhârî’de yer alan rivayet şöyledir:
 
“Her kim ezanı işittiğinde ardından ‘Ey bu tam davetin ve kılınmak üzere olan bu namazın Rabbi olan Allah’ım! Muhammed’e vesileyi, fazileti ihsan et. Bir de kendisine va’d ettiğin Makam-ı Mahmûd’u verip oraya ulaştır. ‘ derse, kıyamet gününde benim şefaatim ona vâcib olur.” (Buhârî, Ezan, 8). Bazı kaynaklarda, duanın sonuna “sen vadinden dönmezsin.” ifadesi eklenmiştir (Beyhakî, es-Sünenü’l-kübrâ, I, 410). Ezanı bittiğinde duyanlar bu hadiste ifade edildiği şekilde dua ederler.
 
“Ezan ile kamet arasında dua reddolunmaz.” (Tirmizî, Salât, 158) hadisi gereği, vesile duasının ardından başka dualar da yapılabilir (Nevevî, el-Mecmu’, III, 116-117).
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi12
Bugün Toplam713
Toplam Ziyaret3115651
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI