• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Tevbede hangi dualar okunmalıdır?

Tevbede hangi dualar okunmalıdır?

 

Tevbe edecek kimsenin iki rekât namaz kıldıktan sonra Allah’a hamd, Rasûlüne (s.a.s.) salât ve selam getirdikten sonra tevbe ve istiğfar etmesi, akabinde de salâvat ve hamd ile bitirmesi tevbenin adabındandır.

 

Hz. Peygamber (s.a.s.)’in, bağışlanması için yaptığı pek çok duadan ikisi şudur:

 

Allah’ım! Ben kendime çok zulmettim. Günahları bağışlayacak ise yalnız sensin. Öyleyse tükenmez lutfunla beni bağışla, bana merhamet et. Çünkü affı sonsuz, merhameti nihayetsiz olan yalnız sensin.” (Buhârî, Ezân 149, Deavât 17, Tevhîd 9; Müslim, Zikir 13).

 

“Allah’ım! Günahlarımı, bilgisizlik yüzünden yaptıklarımı, haddimi aşarak işlediğim kusurlarımı, benden daha iyi bildiğin bütün suçlarımı bağışla! Allah’ım! Ciddî ve şaka yollu yaptıklarımı, yanlışlıkla ve bilerek işlediğim günahlarımı affeyle! Bütün bu kusurların bende bulunduğunu itiraf ederim. Allah’ım! Şimdiye kadar yaptığım, bundan sonra yapacağım, gizlediğim ve açığa vurduğum, ölçüsüz bir şekilde işlediğim ve benden daha iyi bildiğin günahlarımı affeyle! Öne geçiren de sen, geride bırakan da sensin. Senin gücün her şeye yeter.” (Buhârî, Deavât, 60).
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi18
Bugün Toplam378
Toplam Ziyaret3105239
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI