• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Yetmiş bin (70 000) kelime-i tevhîd okumanın dini dayanağı var mıdır?

Yetmiş bin (70 000) kelime-i tevhîd okumanın dini dayanağı var mıdır?

 

Kelime-i tevhid sözlük anlamı ile “Allah’ı birleme cümlesi” demektir. “Lâ ilahe illallah” sözünden ibarettir ve “Allah’tan başka ilah yoktur.” demektir. Bu cümlenin ifade ettiği mana İslam’ın temel ilkesini oluşturur. Peygamber Efendimiz (s.a.s.): “Kıyamet gününde benim şefaatim sayesinde en mutlu olacak insan, kalbinden içtenlikle, Lâ ilâhe illallah diyendir” (Buhârî, İlim, 33; Rikâk 51) buyurmuştur.

 

Zikir, hatırlamak ve hatırlatmak demektir. Kelime-i tevhidi zikir olarak okumak, okuyana ve dinleyenlere Allah’ı hatırlatacağı için çok sevap kazandıran bir ameldir, zikirlerin en güzelidir. Rasûlüllah (s.a.s.): “En faziletli zikir La İlahe İllAllah; en faziletli dua da elhamdülillah demektir.” (İbn Mâce, Edeb, 55) buyurmuştur.
 
Bunun yanında günde yüz defa lâ ilâhe illallah diyenin çeşitli şekillerde mükâfatlandırılacağı yönünde hadisler bulunmaktadır (İbn Mâce, Edeb 54). Sahih hadislerde belirtilenler dışında dua veya zikirlerin belli sayılarda yapılması gerektiğine inanıp bunu iddia etmek doğru değildir.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi22
Bugün Toplam611
Toplam Ziyaret3115549
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI