• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamCinlerin insanlara zararı olur mu, bunların zararını engellemek için ne okunur?

Cinlerin insanlara zararı olur mu, bunların zararını engellemek için ne okunur?

 

Cinlerin varlığı haktır. Ancak mahiyetleri konusunda fazla bir şey söylemek mümkün değildir. Cinler, duyu organlarıyla algılanamayan varlıklar olduğu için, onlar hakkındaki tek bilgi kaynağı vahiydir. Kur’an-ı Kerim ve sahih hadisler, cinlerden bahsetmektedir.

 

Allah’ın kudreti karşısında hiçbir varlığın gücü yoktur (Bakara, 2/102). Allah’a sığınan bir kimseye hiçbir şey zarar veremez (Cin 72/13). Fakat Allah’a sığınma yerine cinlere sığınan, onlara boyun eğen kimseleri de cinlerin hâkimiyetleri altına alabileceğine, “Birtakım insanlar birtakım cinlere sığınıyorlardı da böylece bu sığınanlar onları daha da azgınlaştırıyordu.” (Cin, 72/6) mealindeki âyet işaret etmektedir.

 

Cinler de insanlar gibi Allah’a kulluk görevi olan, ancak yaratılışları gereği insanlardan farklı yapıdaki varlıklardır. Hem şeytanlar hem de cinler Allah’ın izni olmadıkça kimseye zarar vermeye güç yetiremezler. Onlar gaybı bilmezler. İnsandan farklı yönleri, hızlı hareket kabiliyetleri ve kendilerini görmediğimiz halde bizi görebilmeleridir. Allah Teâlâ Felak ve Nâs surelerinde, “karanlığı çöktüğünde gecenin”, “düğümlere üfleyenlerin” ve “cin ve insanlardan insanların kalbine vesvese veren sinsi vesvesecilerin şerrinden” Allah’a sığınılmasını istemiştir. Hz. Peygamber de (s.a.s.) hayatı boyunca her şeyin şerrinden Allah’a sığınarak sürekli Felak ve Nas surelerini ve Âyete’l-Kürsî’yi okumuştur (Buhârî, Vekâle, 10; Fezâilü’l-Kur’an, 10; Tirmîzî, Tıb, 16).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi32
Bugün Toplam1938
Toplam Ziyaret3330487
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI