• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Kadınların kıyafetleri nasıl olmalıdır? Pantolon giymelerinde dinen bir sakınca var mıdır?

Kadınların kıyafetleri nasıl olmalıdır? Pantolon giymelerinde dinen bir sakınca var mıdır?

 

Ergenlik çağına erişmiş Müslüman hanımların, yabancı (mahremi olmayan) erkekler yanında el, yüz ve ayakları dışında kalan bütün bedenini örtmeleri emredilmiştir (Nûr 24/31). Bunun temini için giyilen elbisenin vücut hatlarını ve rengini göstermeyecek nitelikte olması gerekir (Ebû Dâvûd, Libâs 34). Müslümanların bu emirlere uymaları dînî bir vecîbedir.

 

İslam dini tesettürü emretmekle birlikte, örtünmenin şekli konusunda ayrıntıya girmemiş, bunu iklim şartlarına, yaşanılan yerin özelliklerine ve örfe bırakmıştır. Asıl olan, kadının örtülmesi gereken yerlerinin görünmemesi, vücut hatlarının belirginleşmemesidir. Vücut hatlarını ortaya koyan her hangi bir kıyafet dinin öngördüğü örtünmeyi sağlamaz. Hz. Peygamber, vücut hatlarını belli eden elbise giyen kadınları kast ederek “Giyinik olduğu halde çıplak olan nice kadınlar vardır” (Müslim, Libas, 125) buyurmuştur.

 
Kadınların kendi aralarında veya üstüne pardesü vb. vücut hatlarını örten uzun bir kıyafet almaları halinde pantolon giymelerinde bir sakınca yoktur.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam95
Toplam Ziyaret3115033
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI