• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Sağlık açısından bir zorunlu olmadığı halde güzellik amaçlı kalıcı protez dişlerin yaptırılması caiz midir?

Sağlık açısından bir zorunlu olmadığı halde güzellik amaçlı kalıcı protez dişlerin yaptırılması caiz midir?

 

İnsanı en güzel bir şekilde yaratan Yüce Allah, onun makul ve mutedil ölçüler içerisinde süslenmesine, güzel görünmesine ve güzelliklerini korumasına izin vermiştir. Buna karşılık dikkat çekmek, daha güzel görünmek amacıyla, doğuştan getirilmiş olan yaratılış özelliklerinin değiştirilmesi, fıtratı bozma kabul edilerek yasaklanmıştır (Nisa 4/119). Nitekim Hz. Peygamber (s.a.s.), süslenmek maksadıyla vücuda dövme yapmak, dişleri incelterek seyrekleştirmek gibi ameliyeleri, yaratılışı değiştirmek, fıtratı bozmak kapsamında değerlendirerek, bunu yapanları ve yaptıranları kınamıştır (Buhârî, Libâs, 83-87; Müslim, Libas, 33).

 

Ancak vücudun herhangi bir organında, diğer insanlar tarafından yadırganan, insanın psikolojik olarak etkilenmesine sebep olabilecek bir anormallik veya fazlalık bulunursa, bunun ameliyatla düzeltilmesi, fıtratı bozmak değil, bir tedavi işlemidir. Tedavi amaçlı olarak yapılan estetik müdahalelere ise dinimizde izin verilmiştir. Nitekim Arfece adlı sahabî, bir savaşta burnu kopunca, gümüşten bir burun protezi yaptırmış, bunun koku yapması üzerine, Hz. Peygamber (s.a.s.) altından protez yaptırılmasını tavsiye etmiştir (Ebû Dâvûd, Hatem, 7; Tirmizî, Libâs, 31).

 

Buna göre, tedavi amacı taşımayan, daha güzel görünmek veya dikkat çekmek için ağza kalıcı protez dişler yaptırmak dinen caiz değildir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam803
Toplam Ziyaret3105664
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI