• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Ötanazi caiz midir?

Ötanazi caiz midir?

 

İslam dinine göre kişinin kendi canına kıyması (intihar) haramdır. Tıbbî verilere göre yaşama ümidi kalmamış veya şiddetli acılar hisseden bir insanın hayatına bir başkası eliyle son verdirmesi demek olan ötanazi talepte bulunan kişi açısından intihar, bunu uygulayan açısından cinayettir.

 

Kur’an-ı Kerim’de: “Ey iman edenler!.. kendinizi öldürmeyin. Şüphesiz Allah, sizi esirgeyecektir. Kim düşmanlık ve haksızlık ile bunu (haram yemeyi veya öldürmeyi) yaparsa (bilsin ki) onu ateşe koyacağız; bu ise Allah’a çok kolaydır.” (Nisâ, 4/29-30), “Allah’ın haram kıldığı cana haksız yere kıymayın. Allah bunları size düşünesiniz diye söylemektedir.” (En’am, 7/151) buyurulmuştur. Peygamberimiz (s.a.s.), acı ve sıkıntılardan dolayı ölümün temenni edilmemesini istemiştir (Buhârî, Merdâ, 19). Temennisi bile yasak olan bir işi gerçekleştirmek elbette büyük bir cürüm olur. Bu deliller de gösteriyor ki, Allah’ın emanet ettiği cana haklı bir gerekçe olmadan kıymak asla caiz değildir. Çünkü bu, hem Allah’ın koyduğu sınırları çiğnemek hem de O’nun takdirine karşı isyan anlamına gelir (Tahtâvî, Hâşiye ala Merâki’l-Felâh, 602).

 

Çekilen dertler ve acılar, mü’minin günahları için keffarettir. Üstelik bu gün yaşamından ümit kesilen hasta için hızla gelişen tıpta yeni bir tedavi imkanının çıkması ihtimal dışı değildir.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi16
Bugün Toplam444
Toplam Ziyaret3105305
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI