• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Ehl-i kitaptan bir kadınla evlenmek caiz midir?

Ehl-i kitaptan bir kadınla evlenmek caiz midir?

 

Yüce kitabımız Kur’an’da, Müslüman bir kadın veya erkeğin müşriklerle (Allah’a ortak koşanlar, ateistler, dinsizlerle) evlenemeyeceği vurgulanmaktadır. Kur’an-ı Kerim’de bu husus şöyle açıklanmaktadır: “İman etmedikleri sürece, Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, Mü’min bir cariye ondan daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece, Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah’a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de iman eden bir köle ondan daha hayırlıdır…” (Bakara, 2/221)

 

Bunların dışında kalan ehl-i kitap (Hristiyan ve Yahudi) ile evlilik konusunda ise; erkek ile kadın ayrı olarak mütalaa edilmiş; “… Kendilerine kitap verilenlerin yiyecekleri size helal, sizin yiyecekleriniz de onlara helaldir. Mümin kadınlardan iffetli olanlarla, daha önce kendilerine kitap verilenlerden olan iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz kaydıyla; evlenmek, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helaldir.” (Mâide, 5/5) ayeti ile Müslüman bir erkeğin ehl-i kitap kadınla evliliğine izin verilmiştir.

 

Durum böyle olmakla birlikte eş seçiminde Müslüman hanımların tercih edilmesi aile huzuru, nesil güvenliği ve toplum selâmeti açısından daha uygundur.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi11
Bugün Toplam1853
Toplam Ziyaret3103904
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI