• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislamHurmeti müsahere nedir?

Hurmeti müsahere nedir?

 

Hurmeti müsahere, sıhriyet yanı evlilik yoluyla oluşan akrabalık bağı sebebiyle gerçekleşen haramlıktır ki, bu da. İslam’da evlilik engellerinden birisidir. Buna sıhrî hısımlık da denir. Sıhriyet, yani evlilik yoluyla oluşan akrabalık, eşleri birbirine bağlamaya vesile olan hukuki bir bağdır. Onun için sonradan meydana gelen ölüm veya boşanma sebebiyle evlilik sona erse bile, sıhrî akrabalık devam ettiği için bu, kesin bir evlilik engeli olarak devam eder. Evlenme engeli oluşturan sıhrî hısımlar Kur’an’da dört kısımda ele alınmıştır:

 

1)    Baba ve dedenin eşleri: “Babalarınızla evlenmiş olan kadınlarla evlenmeyin. Ancak (Câhiliyye devride geçen) geçmiştir. Şüphe yok ki, o bir hayâsızlıktı.” (Nisâ, 4/22)

 

2)     Gelinler:  Bir  kimse  ne  oğlunun ve  ne  de  torunlarının  eşleri  ile  evlenemez.

“Kendi sulbünüzden gelmiş oğullarınızın eşleri size haram kılındı.” (Nisâ, 4/23)

 

3)     Kayınvalideler: Bir erkek evlendiği kadının ne annesi ve ne de ninesiyle evlenemez. “Eşlerinizin anneleri ile evlenmeniz size haram kılındı.” (Nisâ, 4/23)

 

4)   Üvey kızlar: Bir erkek eşinin başka kocadan olan kızları, oğlunun veya kızının kızları ile (üvey baba olduğu için) evlenemez. “Kendileriyle zifafa girmiş olduğunuz eşlerinizden olup himayenizde olan üvey kızlarınızla evlenmeniz size haram kılındı.” (Nisa, 4/23) Ancak bu engelin oluşması için üvey baba ile kızın annesinin cinsel ilişkinin bulunması veya sahih halvetin gerçekleşmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, III, 88; İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, III, 30-37; Bilmen, Hukûkı İslamiyye Kâmusu, II, 97; Muhyiddin Abdulhamid, el-Ahvâlü’ş-şahsiyye, 47).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam6
Toplam Ziyaret3328555
MAKALELER
EĞİTİM SUNUMLARI