• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Çingenelerle evlenmenin dini hükmü nedir?

Çingenelerle evlenmenin dini hükmü nedir?

 

Evlilikte uyum ve anlaşma açısından denklik veya taraflar arasında ortak özellikler bulunması önemli olmakla birlikte etnik veya sosyal farklılık evlenme konusunda bir engel oluşturmaz. İnsanların bu anlamdaki farklılıkları yaratılışın ve fıtratın gereği kaçınılmaz bir hayat gerçeği ve insanların birbirlerini tanımalarını sağlayan hikmetli bir zenginliktir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurur:

 

“Ey insanlar! Şüphe yok ki, biz sizi bir erkek ve bir dişiden yarattık ve birbirinizi tanımanız için sizi boylara ve kabilelere ayırdık. Allah katında en değerli olanınız, O’na karşı gelmekten en çok sakınanınızdır. Şüphesiz Allah hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdar olandır.” (Hucurât, 49/13)

 

Allah’ın varlığına ve birliğine, Hz. Muhammed (s.a.s.)’in Peygamberliğine ve insanlığa tebliğ ettiği dinî hükümlerin doğru ve gerçek olduğuna inanan ve “Müslümanım” diyen herkes, kendilerine hangi isim verilirse verilsin Müslümandır ve bu kimselerle evlenmek caizdir. İslam’a göre yegâne üstünlük ölçüsü, Allah’ın emir ve yasaklarına yürekten bağlılıktır.

 

Bir kimsenin rengi, konuştuğu dili ve mensup olduğu ırkı üstünlük sebebi olmadığı gibi İslam kardeşi olmaya da mani değildir. İnsanlar Allah’ın yarattığı birer varlık ve kul olması bakımından Yaratan huzurunda eşittirler.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi15
Bugün Toplam1781
Toplam Ziyaret3112432
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI