• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Dinsiz, ateist kimselerle evlenmek caiz midir?

Dinsiz, ateist kimselerle evlenmek caiz midir?

 

İslam dini Müslümanların evlenip yuva kurmalarına büyük önem verir. Dinimizde geçerli bir evliliğin yapılabilmesi, o evlilikte bir takım unsur ve şartların bir araya gelmesi ile mümkün olur. Bu anlamda en önemli ilke de evlenecekler arasında din açısından evlenme engelinin bulunmamasıdır. Yüce Allah şöyle buyurur:

 
“Müslüman hanımlar kâfirlere helal değillerdir. Kâfirler de Müslüman hanımlara helal olmazlar.” (Mümtehine, 60/ 10)
 
Ayet-i kerimenin açık ifadesine göre Müslümanların, ateist (Tanrı tanımaz) ve müşriklerle (Allah’a ortak koşanlarla) evlenmeleri caiz değildir. Nitekim Kur’an-ı Kerîm’de:
 
“İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan kadınlarla evlenmeyin. Allah’a ortak koşan kadın hoşunuza gitse de, mü’min bir cariye Allah’a ortak koşan bir kadından daha hayırlıdır. İman etmedikleri sürece Allah’a ortak koşan erkeklerle, kadınlarınızı evlendirmeyin. Allah’a ortak koşan hür erkek hoşunuza gitse de iman eden bir köle, Allah’a ortak koşan bir erkekten daha hayırlıdır.” (Bakara, 2/221) buyurulmaktadır. Özetle Müslüman bir kadının dinsiz, Tanrı tanımaz bir erkekle evlenmesi caiz olmadığı gibi, Müslüman bir erkeğin de böyle bir kadınla evlenmesi caiz değildir.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi20
Bugün Toplam1433
Toplam Ziyaret3101711
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI