• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Bir erkek, nikâhı altındaki eşinin yeğenleriyle aynı anda evli olabilir mi?

Bir erkek, nikâhı altındaki eşinin yeğenleriyle aynı anda evli olabilir mi?

 

Kendileriyle evlenilmesi geçici olarak haram kılınanlardan biri de kişinin eşinin belli derecedeki yakınlarını ikinci eş olarak almasıdır. Bu yakınlığın sınırı şöyle tespit edilmiştir: Zevcenin yakını olan kadının erkek olduğu var sayıldığında bunların birbiriyle evlenmeleri -akrabalık dolayısıyla- ebediyen haram ise, kişinin bu iki kadını aynı anda nikahı altında bulundurması caiz değildir. Dolayısıyla kişi, evlilikleri devam ederken eşinin yeğeni ile evlenemez. Çünkü evlenirse hala veya teyze ile yeğeni aynı anda ve aynı kişinin nikahı altında tutulmuş olur. Ancak söz konusu kişi, ölen veya boşandığı hanımının yeğeni ile evlenebilir.

 
Nitekim, Hz. Peygamber (s.a.s.) bu konuda şöyle buyurmaktadır: “Kadın, halası, teyzesi, erkek veya kız kardeşinin kızı üzerine (onlarla birlikte) nikahlanamaz, eğer bunu yaparsanız akrabalık bağlarını koparmış olursunuz.” (Buhârî, Nikah 27; Müslim, Nikah 37-38)
 
Buna göre bir kimsenin eşi henüz nikahı altındayken onun yeğeni ile veya halası ya da teyzesiyle evlenmesi caiz değildir. Yani bir kimse hem hanımı hem de hanımının yeğeni ile aynı anda evli bulunamaz.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam444
Toplam Ziyaret3105305
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI