• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Eşinin cinsel ilişki isteğini reddeden kadını boşamak caiz midir?

Eşinin cinsel ilişki isteğini reddeden kadını boşamak caiz midir?

 

Eşler birbirlerinin haklarına, evlenme ile yüklendikleri vazifelere riayete mecburdurlar.

 

Evliliğin en önemli amaçlarından biri, biyolojik ve doğal bir ihtiyaç olan cinsel tatminin, evlilik kurumu içinde meşru bir şekilde karşılanmasıdır.

 

Bu bakımdan kişi kendisini hazır hissetmese bile çok önemli bir mazeret ve engel olmadığı sürece eşinin cinsel isteğini reddetmemelidir (Buhârî, Nikah 85; Tirmizî, Radâ, 10).

 

Bununla birlikte eşlerden birinin yorgun, hasta veya psikolojik olarak kendini hazır hissetmediği durumlarda diğerinin bunu anlayışla karşılaması gerekir.

 

Hastalık, psikolojik rahatsızlık ve aşırı yorgunluk gibi bir mazeret olmadığı halde cinsel taleplerin eşler tarafından yerine getirilmemesi, evliliğin gayesine aykırı olduğu gibi evliliğin huzur içinde sürdürülmesine de engel bir tavırdır. Evlilik birliğinin devam ettirilmesini zorlaştırıcı nitelikteki bu tavır, boşanma sebebi sayılmaktadır.

 

Esasen nikah sebebiyle ortaya çıkan dünyevi ve uhrevi maslahatlar ortadan kalkar, kadın ve erkeğin bir arada yaşaması imkânsız hale gelirse, boşanmaya gidilebilir. Eşler arası geçimsizlik bazen ileri dereceye ulaşır ve boşanma tek çare olarak görülebilir. Ancak, boşanma en son başvurulması gereken bir çaredir. Zira Hz. Peygamber (s.a.s.), “Allah’ın helal kıldığı şeylerden en sevimsiz olanı, boşamadır.” buyurmuşlardır (Ebû Dâvûd, Talâk, 3).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi27
Bugün Toplam540
Toplam Ziyaret3102591
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI