• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Zina eden kadın kocasından boşanmış olur mu?

Zina eden kadın kocasından boşanmış olur mu?

 

Zina büyük günahlardan biri olmakla beraber nikahı ortadan kaldıran unsurlardan değildir. Ancak, kocanın zina yapan eşini boşama ya da boşanmak için mahkemeye müracaat etme hakkı vardır. Bununla birlikte koca, evliliği devam ettirmenin daha hayırlı olacağını düşünüyorsa, bu günahı işleyen hanımını boşamayabilir (İbn Âbidin, Reddu’l-muhtâr, III, 50, İstanbul, 1984).

 

Bir adam Hz. Peygamber (s.a.s.)’e gelerek: “Benim eşim kendisine dokunan eli geri çevirmez.” diye eşini şikâyet edince, Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) o adama: “Öyleyse onu boşa.” cevabını vermiştir. Adam, “Ben onu çok seviyorum.” deyince, Peygamberimiz (s.a.s.) “O halde onu tut.” buyurmuştur (Nesâî, Nikah, 12; Talak, 34).
 
İslam âlimlerinin büyük çoğunluğu bu kanaattedir. Bazı âlimlere göre ise, karı ya da kocadan biri zina yaptığı takdirde aralarının ayrılması gerekir. Bu görüşte olan âlimler Nur suresindeki şu ayet-i kerime ile delil getirmektedirler. :”Zina eden erkek ancak, zina eden veya Allah’a ortak koşan bir kadınla evlenir. Zina eden bir kadınla da ancak zina eden veya Allah’a ortak koşan bir erkek evlenir. Bu mü’minlere haram kılınmıştır.” (Nur, 24/3)
 
Çoğunluğu teşkil eden âlimlere göre bu ayet-i kerime tahrim/yasaklama değil, zina eden birisi ile iffetli birinin evlenmesinin uyguın olmadığı anlamını taşımaktadır. Ayrıca, Nur suresi 26. ayet-i kerimesinde de bu husus vurgulanmaktadır (İbn Rüşd, Bidâyetü’l-Müctehid, İstanbul, II, 33, 34).
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi36
Bugün Toplam1223
Toplam Ziyaret3111874
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI