• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Muhâlaa nedir?

Muhâlaa nedir?

 

Hul’ veya muhâla’a, evlilik bağını ortadan kaldıran yollardan birisidir. İslam hukukunda, boşama yetkisi prensip olarak kocaya verilmiştir. Ancak kadın isterse, nikah esnasında boşama yetkisinin kendisine verilmesini şart koşabilir. Bu yetkiyi kendi lehine şart koşmayan bir kadın kocası ile geçinemez ise, aldığı mehri tekrar kocasına iade etmek üzere veya birikmiş nafaka, mehir, iddet nafakası gibi alacaklarından vazgeçmek suretiyle kocasını boşanmaya razı eder.

 

Muhâlaa’da bedel iki tarafın karşılıklı anlaşmalarıyla belirlenir (Buhârî, Talâk, 12). Ancak ayette (Bakara 2/229) de belirtildiği gibi, kocanın vermiş olduğu mehri geri almak amacıyla huzursuzluk çıkarması helâl değildir. Geçimsizlik yalnız kadından veya her iki taraftan kaynaklanıyorsa, kocanın boşanma karşılığında bir bedel (para) alması helâldir. Fakat erkeğin bu durumda kadına mehir olarak verdiğinden daha fazlasını alması hoş karşılanmamıştır (İbnÂbidin, Reddü’l-Muhtâr, Riyad 2003, V, 94).

 
Bu şekildeki bir ayrılık Hanefî mezhebinde bâin bir boşama olarak kabul edilmiştir (Mevsılî, el-İhtiyâr, Beyrut ts. , III, 156). Yapılan bir muhalaa’dan sonra, daha önce boşanma meydana gelmemiş ise, taraflar istedikleri takdirde yeniden nikahlanmak suretiyle evliliklerini yenileyebilirler.
Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam793
Toplam Ziyaret3113502
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI