• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Bir kimsenin birkaç kez “şart olsun” dedikten sonra, eşine “boş ol” demesinin hükmü nedir?

Bir kimsenin birkaç kez “şart olsun” dedikten sonra, eşine “boş ol” demesinin hükmü nedir?

 

“Şart olsun” ifadesi, bazı bölgelerde boşama maksadıyla kullanılmaktadır. Bir kimse, boşama anlamını kastederek, “şu işi yaparsam şart olsun.” gibi bir cümle kullanırsa, sözünü ettiği işi yaptığı takdirde hanımı boş olur. Dolayısıyla bundan sonraki boşamalar buna ilave yeni boşamalar olarak değerlendirilir.

 

Ancak “şart olsun.” cümlesinin boşama anlamında kullanılmadığı yerlerde veya daha önce bu anlamda kullanıldığı biliniyor olsa da artık bu anlamda kullanımı terk edilmişse, kişinin “şart olsun.” demesi ile boşama meydana gelmez (Bilmen, Hukûkı İslamiyye Kâmusu, II, 244).

 

Şart olsun, cümlesinin yemin olup olmaması da örfe göre değişir. Bu cümleyi bir bölgede yemin olarak kullanmak adet halinde gelmişse ve edilen yemin bozulmuşsa bu durumda yemin keffareti gerekir. Ancak bu cümlenin yemin olarak kullanılması adet değilse, yemin sayılmayacağından keffaret söz konusu olmaz. Bu cümleyi yemin saymamız halinde, birkaç defa tekrar edilmesi Hanefî mezhebinde tercih edilen görüşe göre sadece bir yemin kefaretini gerektirir (Kâsânî, Bedâiu’s-sanâi, Beyrut 2000, III, 11-19).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi13
Bugün Toplam812
Toplam Ziyaret3113521
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI