• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Bir kadından süt emen bir kızın, bu kadının kayını ile evlenmesi caiz midir?

Bir kadından süt emen bir kızın, bu kadının kayını ile evlenmesi caiz midir?

 

İslam dininde evlenilmesi caiz olmayan hısımlar âyet ve hadislerde sayılmış ve bunların dışında kalanlarla evlenmenin helal olduğu açıkça ifade edilmiştir.

 

Kendileriyle evlenilmesi haram olan kadınlar şunlardır: İster nesep yoluyla olsun ister süt emme yoluyla olsun anne, anne veya baba tarafından olan büyük anneler, kız, oğlan ve kızın çocukları yani torunlar, kız kardeş, kız ve erkek kardeşin kızları, hala, teyze, eşin annesi, kendisiyle birleşilen eşin başka kocasından olan kızı, oğlun eşi ile muvakkat yasakla evlenmek men edilen eşin kız kardeşi, teyzesi ve halası, (eşinden ayrılmadan bunlarla evlenemez), puta, ateşe, yıldıza tapanlar, süt anne, süt kız kardeş, süt hala, süt teyze ve başkalarının nikahında bulunan kadınlar (Nisa 4/23-24). Bunların dışında kalanlarla, başka bir evlenme engeli de yoksa evlenmek caizdir.

 

Buna göre; kişinin kendisine süt emziren kadının kayını, bu kızın süt amcası olacağından onunla evlenmesi caiz değildir (Mâverdî, el-Hâvî, XI, 807; Kâsânî, Bedâi, IV, 3; İbn Nüceym, el-Bahru’r-Râık, III, 342). Zira “Kan hısımlığından (nesepten) haram olanlar, süt hısımlığından da (radâ’) haram olurlar.” (Buhârî, “Nikah”, 20; Müslim, “Radâ“, 1; Ebu Dâvûd, “Nikah”, 6).

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi9
Bugün Toplam436
Toplam Ziyaret2808356
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI