• https://www.facebook.com/insanveislam.org/
  • https://twitter.com/insanuislam
MAKALELER
VAAZ ARŞİVİ
DİYANET FETVALARI

Turistlere yönelik olarak domuz eti ithal etmek caiz midir? Domuz ithalatında işlem yapan gümrük görevlileri manen sorumlu olurlar mı?

Turistlere yönelik olarak domuz eti ithal etmek caiz midir? Domuz ithalatında işlem yapan gümrük görevlileri manen sorumlu olurlar mı?

 

Domuz eti dinimizce haram kılınmıştır. Kur’an-ı Kerim’de bu açıkça belirtilmiştir (Bakara, 2/173; ; Mâide, 5/3; En’am, 6/145; Nahl, 16/115). Onun yenilmesi haram olduğu gibi, ticareti de yasaktır (Buhârî, Büyû 111). Çünkü dinen pis sayılan, yenilmesi ya da kullanılması yasaklanan bir şey, Müslüman için istifadesi mümkün ve değer ifade eden bir mal sayılmaz. Mal olmayan bir şeyin alınıp satılması ise caiz değildir. Dolayısıyla bir Müslüman ister başka bir Müslümana, ister Müslüman olmayan birine domuz eti veya domuz etinden yapılan bir ürünü satamaz. Satarsa bundan elde edeceği kazanç kendisine helal olmaz (Merğînânî, el-Hidâye, Beyrut, ts. III, 42, 45).

 

Domuz eti ithalatında resmi işlemleri yapan gümrük memurlarının bunda herhangi bir sorumluluğu olmaz. Çünkü o, domuzun ne yetiştiricisi, ne satıcısı ne de alıcısıdır. Memuriyet gereği görevi olan bir şeyi yapmaktadır.

Üye Girişi
Aktif Ziyaretçi7
Bugün Toplam422
Toplam Ziyaret2808342
HADİSLERLE İSLAM DİB
EĞİTİM SUNUMLARI